Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir yabancıdan nakille iyileşti

İmmün yetmezliği nedeniyle yaşaması için kemik iliği nakli yapılması gereken 19 aylık Hatice bebeğe Türkiye'de ilk kez olduğu belirtilen yurt içinden akraba dışı kordon kanı nakli gerçekleştirildi

Giriş Tarihi: 11.10.2013
İmmün yetmezliği (bağışıklık sistemi yetersizliği) nedeniyle kemik iliği nakli gereken 19 aylık Hatice bebeğe akraba dışı kordon kanı nakli yapıldı. Hatay'da yaşayan Nadire- Sebahaddin Bök çiftinin tek çocukları Hatice, 3 aylıkken şiddetli öksürük ve halsizlik şikayetiyle devlet hastanesine götürüldü. Burada yapılan tetkiklerde bronşit ve zatürre başlangıcı tespit edilen Hatice bebek, 5 ay süreyle ilaç tedavisi gördü.

İLİK NAKLİ ŞART
Çocukta gelişim bozukluğu olması nedeniyle aile, Adana Numune Araştırma ve Eğitim Hastanesi'ne başvurdu. Burada yapılan tetkiklerde ise minik Hatice'nin immün yetmezliği çektiği, yaşaması için kemik iliği nakli yapılması gerektiği bildirildi. Aile, doktorların tavsiyesi ile Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Pediatrik Kemik İliği Nakli Ünitesine başvurdu. Aile fertleri ve yakınlarında yapılan testlerde minik Hatice'ye kemik iliği için uyumlu verici çıkmadı. Bunun üzerine çok zor bir ihtimal olan akraba dışı nakil için çalışma başlatıldı. Aileye mutlu haber, İbni Sina Kordon Kanı Bankası'ndan geldi. Buradaki bir vericinin kök hücrelerinin Hatice ile tam uyumlu olduğu belirtildi. Ankara'dan getirilen kök hücreler, 10 ay önce minik Hatice'ye nakledildi. Nakille sağlığına kavuşan Hatice bebeğin gelişimi düzeldi. Baba Sebahaddin Bök, ilik bağışında bulunarak bebeklerinin kurtulmasını sağlayan aileye teşekkür etti.

TÜRKİYE'DE İLK

İlik naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Akif Yeşilipek ise naklin Türkiye açısından çok önemli olduğunu söyledi. Yeşilipek, "Yurt içindeki bir kordon kanı bankasından kök hücre bulunması bizim için çok önemli" dedi. Ankara Üniversitesi Akraba Dışı Doku ve Kordon Kanı Bankası Sorumlusu Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meral Beksaç da minik Hatice'ye yapılan ilik naklinin Türkiye'de bir ilk olduğuna dikkati çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir yabancıdan nakille iyileşti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN