Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gymnasiade'de Mersin şanslı

2016 Gymnasiade Şampiyonası Türkiye'de yapılacak. Şampiyona takviminde 'Trabzon'da yapılacak' şekilde yazmasına rağmen Mersin tesisleri sayesinde güçlü bir aday olarak gösteriliyor

Giriş Tarihi: 11.10.2013
2016 Gymnasiade Şampiyonası Türkiye'de yapılacak. Şampiyonaya ev sahipliği yapacak kentler arasında en güçlü aday olarak gösterilen ve yaklaşık 5 bin sporcu ile binlerce yerli ve yabancı turisti XVII. Akdeniz Oyunları kapsamında ağırlayan Mersin'in adaylık süreci devam ediyor. Takvimde Trabzon yazmasına rağmen, Mersin şampiyonaya ev sahipliği konusunda güçlü aday profilini sürdürüyor. International Sport Federations (ISF) tarafından yüzme, jimnastik ve atletizm olmak üzere 3 branşta düzenlenen, 14-18 yaş arası çocukların katıldığı ve her 3 yılda bir 86 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen şampiyona için ISF takvimine 'Trabzon'da yapılacak' şekilde yazıldı. Şampiyonanın asıl ev sahibi 2014'te Fransa'da toplanacak ISF Teknik Kurulu'nun kararıyla belli olacak. Şampiyona'nın Türkiye ayağını gerçekleştiren Okul Sporları Federasyonu Eğitim Komitesi Üyesi Manolya Akın, bu yıl Brezilya'da yapılacak olan 'Gymnasiade Şampiyonası'nın, 1978 yılında İzmir'de yapıldığını anımsatarak, 38 yıl aradan sonra bu şampiyonanın Türkiye'ye verildiğini belirtti. Akın, Türkiye Okul Sporları Federasyonu Başkanı Ayhan Pala'nın 5 Aralık 2013'te bayrağı teslim alacağını ifade etti.

TRABZON YAZIYOR

Türkiye'nin şampiyonaya ev sahipliği yapacak birisi Trabzon diğeri Mersin olmak üzere 2 tane çok güçlü aday şehri olduğunun altını çizen Akın, "Trabzon'da daha önce European Youth Olympic Festivali (EYOF) olmuştu. Mersin de Akdeniz Oyunları'yla birlikte çok güçlü bir spor kenti oldu. Mersin artık bu tür organizasyonlara rahatlıkla ev sahipliği yapabilecek kapasiteye kavuştu. Ancak ISF takvimine şampiyona Trabzon'da yapılacak şekilde geçildi" dedi.

2 HAZİRAN'A KADAR

Takvime Trabzon'un yazılmasına rağmen Mersin'in hala güçlü bir aday olduğunun altını çizen Akın, "Trabzon takvime parantez içerisinde yazıldı. 2 Haziran 2014'te Fransa'da ISF Teknik Kurulu toplanacak. Bu toplantıya kadar Mersin şampiyonaya ev sahipliği yapabilmek için yeterli çalışmaları yaparsa, kurulun kararı Mersin'den yana olacaktır" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gymnasiade'de Mersin şanslı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN