Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SBS'yi kazandı Te Ce'ye takıldı

Giriş Tarihi: 12.10.2013

Adanalı Gonca Kutlu'nun, Amerikalı eşinden olan oğlu Zafer Ersin Snyder, SBS'den 291 puan almasına rağmen TC kimlik numarası olmadığı için liseye kayıt yaptıramadı

Adanalı 38 yaşındaki Gonca Kutlu, ayrıldığı Amerikalı subay Victor E. Snyder'den olan 15 yaşındaki ABD vatandaşı oğlu Zafer Ersin Snyder'i TC numarası olmadığı için liseye kayıt yaptıramıyor. Çocuklarının yabancı kimlik numarası ile ilköğretime başladıklarını belirten anne "İlk eşim ile Türkiye'de hala evli gözükmem ve boşanma davamın sürmesinden dolayı çocuklarıma nüfus cüzdanı çıkartamadım. Oğlum ilköğretimi bitirdi. SBS'ye girdi. 291 puan aldı. Ancak, sistem TC kimlik numarası olmadığı için tercih yapmasını engelliyor. Adana'daki yetkililer sorunu çözemedi. Çocuğumun eğitim hakkı engellenmesin. Bakanımızdan yardım bekliyorum" dedi.

TÜRKİYE'YE DÖNDÜLER

Gonca Kutlu ilk eşi ABD'li asker Michel James Irey ile İncirlik'te tanıştı ve 1990 yılında ABD'de evlendi. Melissa adlı bir kız çocuğu olan Gonca ilk eşinden 1994 yılında geçimsizlik yüzünden boşandı ve bir süre sonra yine asker olan Victor E. Snyder ile tanıştı. Çift, 1996 yılında evlendi, Zafer Ersin ve Victoria Cennet adında 2 çocukları dünyaya geldi. Ancak memleket özlemi ve ailevi nedenlerden dolayı Gonca Snyder 1999 yılında çocukları ile Türkiye'ye döndü. Bu süreçte ikinci eşi de dava açarak ABD yasalarına göre Gonca'dan boşandı. Türkiye'deki nüfus kayıtlarına göre ilk eşi Michel ile hala evli göründüğünü, bu yüzden de çocuklarına TC kimliği çıkartamadığını belirten Gonca Kutlu şunları söyledi: "Çocuklarımı ilköğretime başlarken de kayıt yaptırmakta zorlanmıştım. Ancak o dönemde yabancı kimlik numarası ile kayıt yaptırabilmiştim. Pasaportlarının günü geçmesinden dolayı kimlik numarasını yenileyemedim. Bu arada çocuklarım eğitimlerine devam etti. Sorunu çözmek için ilk eşime Adana'da boşanma davası açtım ama 2011'de sonuçlandı. Boşanma tebligatı adres değişikliğinden dolayı gidip, geri geliyor."

OĞLUMUN EĞİTİMİ YARIM KALMASIN
Bu süreçte oğlunun ilkokula giderken verilen yabancı kimlik numarası ile SBS'ye girdiğini ve ilköğretimi bitirdiğini ifade eden Kutlu, "291 puanla tercih yapmak için sisteme girdiğinde yabancı kimlik numarası kabul edilmedi. Okullar başladı ama biz kayıt yaptıramadık. Durumu Milli Eğitim yetkililerine de bildirdim ama sorun çözülmedi. İlk eşim tebligatı alamadığı için boşanmam nüfus müdürlüğüne bildirilemiyor. Tebligat teslim edilebilirse, çocuklarımı 2'nci eşimden vekalet alıp, nüfusuma geçirebileceğim. Ancak, sorun çözülene kadar oğlumun bir liseye kayıt yaptırılıp, öğrenimine davam etmesini istiyorum. Adana'daki yetkililer durumu bakanlığa bildirdiklerini söyledi. Milli Eğitim Bakanımızdan rica ediyorum, oğlumun eğitimi yarım kalmasın" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SBS'yi kazandı Te Ce'ye takıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN