Sovndal: Gaziantep cidden çok değişmiş

Giriş Tarihi: 12.10.2013

Savaştan kaçan Suriyelilerin durumunu incelemek için 41 yıl aradan sonra Gaziantep'e gelen Danimarka Dışişleri Bakanı Villy Sovndal, yaşanan değişime şaşırdı

Danimarka Dışişleri Bakanı Villy Sovndal, 41 yıl önce geldiği Gaziantep'e yeniden gelince gördüğü değişim karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Danimarka'nın Ankara Büyükelçisi Ruben Madsen ve beraberindeki heyetle, Suriye'de yaşanan iç çatışmadan kaçarak Türkiye'ye gelen sığınmacıların yaşadıkları kamplarda inceleme yapmak üzere Gaziantep'e gelen Villy Sovndal kenti 41 yıl önce de gördüğünü belirterek, "O zamandan bu yana büyük bir değişim yaşanmış" dedi.

BAŞKAN YEMEK VERDİ

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Sovndal ve beraberindeki heyete Mehmet Göğüş Mutfak Sanatları Merkezi'nde yemek verdi. Yemeğe GSO Başkanı Adil Konukoğlu, GTO Meclis Başkanı Ali Yener, GSO Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu, GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, GKV Mütevelli Heyet Başkanı Nükhet Ersoy, GKV Yönetim Kurulu Başkanı Celal Ersoy ve bazı belediye yöneticileri katıldı.

HUZURUNU HEP KORUDU

Başkan Güzelbey "Barışın kenti Gaziantep, farklı inançlara, farklı dillere ve kültürlere ev sahipliği yaparken her zaman huzurun egemen olduğu havasını korumayı bilmiştir. İpek Yolu'nun bu önemli kenti geçmişten gelen ticaret kültürünü gelişmiş bir sanayiye dönüştürerek, ekonomisi ile bugün ülkemizin ve dünyanın lokomotif kentlerinden olmuştur" dedi.

AİLEMLE GELECEĞİM
Danimarka Dışişleri Bakanı Villy Sovndal ise Başkan Güzelbey'in sunumundan ve paylaştıklarından çok etkilendiğini, buraların 5 bin 600 yıllık tarihi ile Avrupa'ya örnek olduğunu, ancak Avrupa'nın medeniyetin beşiğinin neresinin olduğunu zaman zaman unuttuğunu söyledi. Sovndal, "41 yıl önce buralara geldim, 6 ay kadar kaldım. Türklerin gösterdiği misafirperverliği hiç unutamıyorum. 41 yıl aradan sonra Türkiye'nin önemli bir değişim yaşadığına şahit oldum. Ülkeme döndükten sonra anne ve babamı da alıp Gaziantep'e tatile geleceğim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sovndal: Gaziantep cidden çok değişmiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN