Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eti dinlendirmek hazmı kolaylaştırır

Giriş Tarihi: 15.10.2013
Mersin Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aytekin Kemik, Kurban Bayramı'nda tüketimi fazlalaşan kırmızı etin normal şartlarda sindiriminin zor olduğunu ancak bir kaç gün soğuk ortamda bekletildikten sonra pişirilmesi halinde sindiriminin kolaylaşacağını söyledi. Beslenmeye özellikle bayramlarda daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Kemik, "Gün içinde toplam tüketilmesi gereken protein miktarı kişinin ağırlığına, fiziksel aktivitesine, sağlık durumuna göre değişmektedir. Bireye göre tüketim miktarı değişmekle beraber günde 100-150 gram et tüketilmesi uygun olacaktır" dedi.

IZGARA YA DA HAŞLAMA

Etin tüketim miktar ve çeşidi kadar pişirme ve saklama koşullarının da önemli olduğunu kaydeden Kemik, "Etlerin yağda kızartılması, besin öğesi kayıplarının artmasına, fazla miktarda yağ tüketilmesine yol açabilmektedir. Etin buğulama, ızgara, haşlama şeklinde pişirilmesi daha doğru olacaktır" dedi.

SOĞUKTA BEKLETİN

Kurban Bayramı'nı sağlıklı geçirmek için dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında da bilgi veren Kemik şunları kaydetti: "Güne mutlaka kahvaltı ile başlayın. Kızartma yerine haşlama veya buğulama yapın. Etle yapılan yemekleri kendi yağı ile pişirin ve ilave yağ eklemeyin. Et sindirimi zor bir besindir. Etlerin bir kaç gün soğuk ortamda bekletilmesi sonrasında pişirilmesi sindirimi kolaylaştırır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eti dinlendirmek hazmı kolaylaştırır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN