Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adana mobilyacıları 'Tanıtım Grubu' istiyor

İhracatını 3 yıl içinde 100 milyon dolara çıkarmayı hedefleyen Adana mobilya sektörü, bir 'Tanıtım Grubu' kurmaya hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 18.10.2013
Geçtiğimiz eylül ayının son haftası, Mobilya ve Dekorasyon Fuarı'nda bir araya gelip yabancı ziyaretçilere ürünlerini tanıtan Adanalı mobilya üreticileri, şimdi de yıl boyu sürecek bir tanıtım çalışmasına hazırlanıyor. Geçen yıl 40 milyon dolarlık ihracat yapan, 3 yıl içinde 100 milyona çıkmayı hedefleyen Adana mobilyacıları, kentin bu sektördeki marka değerini yükseltmek ve potansiyelini dünyaya duyurmak için bir 'Tanıtım Grubu' kurmayı planlıyor. Adana Marangoz ve Mobilyacılar Odası Başkanı Yalçın Avcı, odalar, borsalar, belediye ve kamu kuruluşlarının desteğiyle bu projenin başarıya ulaşabileceğini söyledi.

KAPSAMLI ÇALIŞMA YAPILMALI
Adana'da mobilya üretimi ve satışı yapan 5 bine yakın firmanın yaklaşık 20 bin kişiyi istihdam ettiğini belirten Yalçın Avcı, kentin mobilya sektöründeki potansiyelinin daha iyi tanıtılması gerektiğini vurguladı. Adana'da bu konuda bir tanıtım grubuna ihtiyaç olduğunu savunan Avcı, "Bu grup içinde Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri, Valilik, odalar, borsa, Esnaf Odaları Birliği ve birçok kamu kurum ve kuruluşları olmalı. Tamamen mobilyanın tanıtımı için geniş kapsamlı bir çalışma yapılması lazım" dedi.

YENİ SİPARİŞLER ALINDI
Bu yıl 7'nci kez düzenlenen Adana Mobilya ve Dekorasyon Fuarı'nı değerlendiren Oda Başkanı Yalçın Avcı, organizasyondan bekledikleri sonuçları aldıklarını söyledi. 25-29 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen fuarda sektör temsilcilerinin birbiriyle diyalog kurduğunu, perakende ve toptan siparişler alındığını söyledi. Avcı, "Fuar tüm beklentileri karşıladı. Sektör için başarılı bir organizasyon oldu" dedi.

İŞYERİ SAYISIYLA 5'İNCİ
TÜİK verilerine göre Adana ili, mobilya sektöründe faaliyet gösteren işyeri sayısı bakımından İstabul, Ankara, İzmir ve Bursa'nın ardından 5'inci sırada yer alıyor. İstihdam sayısı bakımından ise 6'ncı sırada bulunuyor. Adana, son yıllarda mobilya ihracatında önemli bir atılım yapıyor. 2011 yılında 29 milyon 201 bin dolarlık mobilya ihracatı yapan Adana, 2012'de 40 milyon seviyesine ulaştı. Adana'nın en çok ihracat yaptığı ülkeler arasında, 15 milyon doları aşan alımıyla Irak geliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana mobilyacıları 'Tanıtım Grubu' istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN