Kadınlara hukuksal yardım kurumsallaştı

Adana Kadın Hakları Merkezi, şiddet mağduru kadınlara doğrudan ve ücretsiz hukuksal yardım için kolları sıvadı. Şiddet gören kadınlara hukuksal destek için mal varlığı şartı aranmayacak

Giriş Tarihi: 19.10.2013
Adana Barosu, şiddet gören kadınlara doğrudan ve ücretsiz hukuksal yardım için kolları sıvadı. Reşatbey Mahallesi'nde hizmet vermeye başlayan Kadın Hakları Merkezi'nde şiddet mağduru kadınlara mal varlığı şartı aranmaksızın hukuk desteği verileceğini belirten komisyon başkanı avukat Kezbannur Aksu, "Merkezimizin açılmasıyla birlikte kadınlara hukuksal destek kurumsal bir kimlik kazandı" derken, koordinatör üye avukat Ümit Büyükdağ Özdemir ise "7-24 hizmet verebilmemiz için proje ortakları arıyoruz" dedi.

4 BİN 200 KADINA TEDBİR
Şiddete maruz kalan kadınların her geçen gün arttığı gözlenirken, Adana'da 2012 Aralık ayından 2013 Mayıs ayına kadar 4 bin 200 kadın hakkında tedbir kararı alındığı ortayı çıktı. Kadınlara daha önce adli yardım komisyonu aracılığıyla hizmet veren Adana Barosu Kadın Komisyonu, olayı kurumsallaştırmak, daha hızlı hukuksal yardım için Kadın Hakları Merkezini kurdu. Adana Barosu Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, yasal düzenlemelere rağmen kadınlara karşı şiddetin arttığına dikkat çekti ve baro olarak kadınların yanlarında olduklarını söyledi. Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (CEDAW) bağlantılı olarak Türkiye'nin de imzaladığı İstanbul Sözleşmesi'nin devletlere 'kadına karşı ayrımcılığın ortadan kaldırılması' için yükümlülük verdiğinin altını çizen avukat Büyükdağ ve Aksu, "Bu bağlamda toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda lise, ilköğretim okulları, SEYMER ve Halk Eğitim Merkezlerinde eğitim veriyoruz. El ilanları broşür dağıtıyoruz. Kadın Hakları Merkezini de kurarak hukuksal destek sağlıyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlara hukuksal yardım kurumsallaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN