Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarsus'ta mozaikler müzeye taşınacak

Giriş Tarihi: 19.10.2013

Mersin'in Tarsus ilçesinde semt pazarı yapımı sırasında bulunan antik kentte çıkarılan mozaikler müzede koruma altına alınacak

Mersin'in Tarsus ilçesinde semt pazarı yapımı sırasında tesadüfen ortaya çıkarılan antik kentte kazı çalışmaları devam ediyor. Antik kentte şimdiye kadar Roma dönemine ait sarnıç, insan figürlü taban mozaikleri ve antik çeşmeye ait 6 boru ile 2 havuzcuk ve kemerli su tünelleri bulundu. Kazı alanında inceleme yapan Kaymakam Hasan Göç, antik kentte bulunan mozaiklerin, müzeye taşınarak koruma altına alınacağını söyledi.

GÜNEŞ SAATİ MOTİFİ

Kaymakam Göç, "Kurtarma çalışmaları kapsamında sarnıç yapısının doğu cephesinde Roma dönemine ait saray hamamı olduğu sanılan bir zemin mozaiği ile karşılaşıldı ve üzerinde ilginç güneş saati figürüne rastlanıldı.Tarsus antik kentinin kuzey doğusundaki anıtsal sarnıç yapısı ve yapı ile bağlantılı mimari kültür dokusu, su dağıtım sistemi, mozaikli zemin ve alandaki yoğun kül katmanlarından bu alanın erken Roma döneminde kullanıma alınan hamam, saray, villa veya idari yapılar kompleksini barındırdığı belirlendi" dedi.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
Kaymakam Göç, sarnıç binasının ve mozaik zeminin tamamının ortaya çıkarılması, sarnıcın iç dolgusunun temizliğinin yapılması ve anıtsal yapının yakın çevresindeki kültürel dokunun uzantılarının ve niteliğinin tamamen belgelenmesine yönelik kazı çalışmalarının, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nden alınan kazı ve sondaj izin belgesi ile sürdürüldüğünü kaydetti. Kazıyı Kırşehir Üniversitesi ekibi sürdürecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarsus'ta mozaikler müzeye taşınacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN