Güneydoğu sanayi ihracatı yükselişte

Giriş Tarihi: 21.10.2013
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden yapılan ihracatta sanayi ürünlerinin payı sürekli artıyor. Yılın ilk 9 ayında yapılan ihracatta sanayi ürünlerinin payı 4 milyar 315 milyon ABD dolarını buldu. Bölgeden yapılan ihracatta payı en çok artan sanayi ürünleri ise makine ve aksamları ile demir çelik ürünleri.

İLK BAŞTA YER ALDI
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) verilerine göre, bu yılın ilk 9 ayında bölgenin toplam ihracata yüzde 15 artarak 6 milyar 805 milyon dolara ulaştı. Bölge illerinden yapılan ihracatta 4 milyar 315 milyon dolar ile sanayi ürünleri ilk başta yer aldı. Bölge ihracatının büyük kısmını ise Gaziantep'teki 4 ayrı organize sanayi bölgesinde üretilen ürünler oluşturuyor.

MAKİNEDE PATLAMA

GAİB verilerine göre, bölgeden toplam sanayi ürünleri ihracatı 3 milyar 714 milyon dolardan 4 milyar 315 milyon dolara çıkarken, tarımsal ürünlerin ihracatı da 2 milyar 87 milyon dolardan 2 milyar 379 milyon dolara çıktı. Sanayi ürünleri ihracatında en çok artış yüzde 65 ile makine ve aksamlarında görülürken, demir çelik ürünlerinde yüzde 46, konfeksiyon ve hazır giyimde ise yüzde 34 artış yaşandı.

HALIDA DURGUNLUK

Bugüne kadar bölge ihracatında önemli bir yeri olan halı ihracatı ise bu yıl durgun bir dönem geçiriyor. Geçen yılın ilk 9 ayında 1 milyar 73 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren halıcılar, bu yıl sadece yüzde 2'lik artış gerçekleştirebildi. 1 milyar 97 milyon dolarlık ihracat yapabilen halıcılık sektöründeki durgunluğun nedenleri arasında ithalatçı ülkelerin yüksek gümrük vergileri ilk sırada geliyor.

IRAK İLK SIRADA

Lokomotifliğini 4.74 milyar dolar ile Gaziantep'in yaptığı bölgeden dünyanın 186 ülkesine ihracat yapılırken, bu ülkelerin başında Irak geliyor. Suudi Arabistan, Suriye, Libya, İtalya, ABD, Almanya, İngiltere ve Rusya Federasyonu ise en çok ihracat yapılan ülkeler arasında yer alıyor. Bölge ihracatının yüzde 61,7'si Ortadoğu ülkelerine yapılırken, AB ülkeleri yüzde 13,7 ile ikinci sırada, Afrika ülkeleri ise yüzde 9,6 ile 3. sırada yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneydoğu sanayi ihracatı yükselişte
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN