Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kimlik yüzünden hayatı karardı

Dolandırıcı olmadığını ispatlamak için her şeyini kaybettiğini söyleyen Mahmut Baltacı,"İşimden oldum. Karım evi terk etti. Çocuklarımın okuyamadı. İtibarım gitti. Hayatım karardı" dedi

Giriş Tarihi: 21.10.2013
Adana'da, kimlik fotokopisini verdiği işadamı Esat Ö.'nün oğulları Serdal ve Sebahattin Ö. tarafından adına şirketi kurulan ve bankadan alınan çeklerle piyasada dolandırıcılık yapılan 50 yaşındaki inşaat işçisi Mahmut Baltacı 11 yıldan beri aklanmak için çırpınıyor. Bu süreçte işini, eşini kaybeden ve maddi açıdan sıfırı tüketen talihsiz adam dolandırıcılık davalarından tam kurtuldum derken, bu kez de GSM şirketlerinden adına 20'den fazla hat alındığını ve icra takibinde olduğunu öğrendi.

ŞİRKET KURUP, ÇEK ALDILAR
Yıllar önce çalıştığı Esat Ö.'ye ait mobilya şirketine sigorta işlemleri için kimlik fotokopisini verdiğini söyleyen Baltacı, "Sigortam yapılmayınca ayrılıp İncirlik'te çalışmaya başladım. Mobilya şirketi sahibinin oğulları Serdal ile Sabahattin Ö., İstanbul'da nüfus bilgilerimle 2000 yılında 'METSAN Bilgisayar Pazarlama Şirketi' adında bir firma kurmuş ve bankalardan çok sayıda çek almış. Ö. kardeşler, dolandırıcılık yapıp, adım yazılı çekleri Türkiye'nin her yerinde dağıtmışlar" dedi.

HAPİS BİLE YATTI

Hakkında "Dolandırıcılık ve sahte çek vermek" suçlarından 200'den fazla dava açıldığını belirten 3 çocuk babası Baltacı, 50 kez gözaltına alınıp, gerçek kimliği öğrenildikten sonra serbest bırakıldığını anlatarak, "Bir davadan dolayı 2 ay hapis bile yattım. Yaklaşık 6 sene davalardan kurtulmak için hukuk mücadelesi verdim. Tam kurtuldum derken, GSM şirketlerinden adıma 20'den fazla hat alınıp, kullanıldığını bu yüzden de icra takibinde olduğumu öğrendim. Çıldırmak üzereyim" diye konuştu.

NE OLUR BANA YARDIM EDİN
Dolandırıcılık yüzünden sıfırı tükettiğini belirten Baltacı, "İşimi kaybettim. Eşim evi terk etti. Çocuklarımın okuyamadı. İtibarım zedelendi. Babam yatalak oldu. Psikolojim bozuldu. Şikayetçi olduğum Serdal Ö.'nün öldüğü, bu yüzden takipsizlik kararı verildiği bildirildi. Param olmadığı için avukat tutamadım. AİHM'de başvurdum. GSM hatlarıyla ilgili davalar için barodan ücretsiz avukat istiyorum. Artık gücüm kalmadı. Yetkililerden yardım bekliyorum" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kimlik yüzünden hayatı karardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN