'Kadın istihdamı sekteye uğrar'

TOBB Adana KGK Başkanı Esra Özden, "Eğer bu tasarı yasalaşırsa kadınları işe değil eve, kariyere değil çocuk doğurmaya yöneltiriz" dedi

Giriş Tarihi: 23.10.2013
TOBB Adana Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Esra Özden, kadın çalışanların doğum iznini 16 haftadan 18 haftaya çıkaran, yarı zamanlı esnek çalışma gibi maddeler içeren 'Kadın İstihdam Paketi'nin tasarıdaki şekliyle yasalaşacağına inanmadığını söyledi. Özden, paketin kadın istihdamını artırmadığı gibi aksine azaltacağını belirtti.

BAKAN ŞAHİN MÜDAHİL OLUR
Özden, tasarının çıktığı günden itibaren birçok işverenin boş pozisyonları için erkek çalışan almaya özen gösterdiğini belirterek, "Anne çalışanların lehine gibi görünen tasarı eğer yasalaşırsa kadının işgücüne katılım oranımız geri kalmış ülkelerin de gerisinde kalır. Ancak ben tasarının bu haliyle yasalaşacağına ihtimal vermiyorum. Zira, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kadın istihdamı konusuna duyarlı bir isim. Geçmişte özel sektör deneyimi olan bir iş kadını ve anne olan Sayın Bakan, tasarının akılcı hale getirilmesi çerçevesinde mutlaka müdahil olacaktır" dedi. Türkiye'de doğum izninin 16 haftadan 18'e çıkarılması istenirken gelişmiş ekonomiye sahip Almanya'da bu iznin 14 ay olduğuna dikkat çeken TOBB Adana KGK Başkanı Esra Özden, "Tasarı yasalaşırsa kadınları işe değil eve, kariyere değil çocuk doğurmaya yöneltiriz ki bu da 183 ülke arasında sondan 15'inci olduğumuz işgücüne kadın katılımı sıralamamızı daha vahim bir yere getirir. Doğum iznini 18 haftaya çıkarmak yerine kreş, çocuk ve yaşlı bakımevi gibi hizmetleri sunacak yatırımlar teşvik edilmeli. Beklentimiz bu yönde" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kadın istihdamı sekteye uğrar'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN