Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ATO tarihe sahip çıkıyor

ATO Başkanı Atilla Menevşe, ''Adana'ya gelen AB temsilcilerine bu binayı gezdireceğiz" dedi

Giriş Tarihi: 25.10.2013
Adana'da devletlerinin Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı İmparatorluğu'nun dış borçlarını denetlemek ve alacaklarını tahsil etmek için Düyun-u Umumiye İdaresi olarak kullandığı Kısacıkzade Konağı, kültür merkezine dönüştürüldü. Savaş yılarında Osmanlı Devleti'nden alacaklarını tahsil etmek isteyen işgalci devletler İngiltere, Fransa ve Rusya, halkın öz kaynaklarına bile el koyma yetkisi bulunan memurlarını burada çalıştırdı.

1,5 MİLYoN LİRA

Düyun-u Umumiye adına vergi toplarken halka zulmeden, köylülerin tarlalarını yakan silahlı güçler de bu binada görev yaptı. Adana Ticaret Odası'nın (ATO) 2005'de satın alındıktan sonra restorasyon çalışmalarına başladığı ve kültür merkezine dönüştürülen tarihi binanın açılışı, Başbakan Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde yapıldı. ATO Başkanı Atilla Menevşe, Türkocağı Mahallesi'ndeki binanın satın alınması ve restorasyonunun 1,5 milyon liraya mal olduğunu belirtti.

BİZLERE İBRET
İlgalci güçlerin, vergi tahsil etmek için Anadolu halkına büyük acılar yaşattığını anlatan Menevşe, ''Ecnebiler, Osmanlı'dan alacaklarını tahsil etmek için Anadolu'nun muhtelif yerlerinde bu şekilde bürolar kurdu. Bu merkez halka, vergilerin toplanması konusunda zulüm yapmış, tarlaları yakmış. Adana'daki bu binanın maalesef tirajik hatırası var. Bu hatıra bizlere ibret olmalı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ATO tarihe sahip çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN