Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uyuşturucu değil enstrüman taşıyın

Uyuşturucuyla ilgili suçlar artınca Kahramanmaraş'ta bir dernek, 'Cebinde hap taşımaktansa, omzunda enstrüman taşı' projesini başlattı

Giriş Tarihi: 25.10.2013
Kahramanmaraş adliyesinde 10 dosyadan 6'sının "uyuşturucu ve hap kullanma" suçu olması üzerine bir dernek "Cebinde hap taşımaktansa omzunda enstrüman taşı" sloganıyla bir proje başlattı. Akşam Sefası Türk Sanat Müziği Derneği, hayırseverlerden temin ettiği kemanları ihtiyaç sahibi öğrencilere hediye ederek "Her çocuk bin sanatçıdır" uygulamasını hayata geçirdi.

MÜZİKLE MESAJ VERİLECEK

Güzel Sanatlar Lisesi'nde dağıtılan enstrümanlarla öğrenciler, hem müzik aleti çalma yeteneklerini geliştirecek, hem de uyuşturucu kullananlara sanat ahlakıyla kötü alışkanlıklardan kurtulabilecekleri mesajı verecek. Dernek Başkanı Adliye Yazı İşleri Müdürü Mehmet Bülent Paköz, konser vermenin dışında çocuklara katkı sağlama adına böyle bir proje hazırladıklarını söyledi.

SANATSAL MÜCADELE

Gençlerin uyuşturucu kullanmalarına çok üzüldüğünü belirten Bülent Paköz, "Adliyeye gelen 10 dosyanın 6 tanesi uyuşturucu ve hap kullanmak üzerine. Gencecik çocuklarımız sanık olarak geliyor. Bir baba olarak ürpermeye başladım. 'Ne yapabiliriz' diye düşününce, sanat adına mücadele vermek gerektiğini düşündük. Kötü alışkanlıkları sanat ahlakıyla bitirmek için yola çıktık" diye konuştu. Müziğin insanı disipline eden, kötü ve zararlı alışkanlıklardan koruyan önemli bir sanat dalı olduğunu belirten Güzel Sanatlar Lisesi müzik öğretmeni Figen Kozanoğlu, "Cebinde hap taşımaktansa omuzunda enstrüman taşı" sloganını desteklediğini söyledi. Sanatla büyüyen bir çocuğun duygulara hitap eden bir dalla ilgilendiği için güzel bir ahlaka sahip olacağını vurgulayan Kozanoğlu, "Sanat ahlakıyla büyüyen bir bireyin de hayatta başarılı olacağına inanıyorum" dedi.

SANAT AHLAK KAZANDIRIR

Güzel Sanatlar Lisesi 9'uncu sınıf öğrencisi Merve Koca da sanatın bir disipli olduğunu belirterek, "Benden küçük çocukların da sanat içinde yoğrulmasını beklerim. Benim gibi keman çalmasını isterim" diye konuştu. Müziğin ruhun gıdası olduğunu dile getiren öğrencilerden Beste Kahraman ise "Müzik ve sanatla insanların kötü alışkanlıklarını bırakıp iyi yerlere gelebileceğine inanıyorum. Sanatın insanlara önemli bir ahlak kazandırdığını inanan insanlardanım" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uyuşturucu değil enstrüman taşıyın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN