Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Talasemiye karşı Hataylılar el ele

Giriş Tarihi: 27.10.2013

Talasemi hastalıklı bebeklerin dünyaya gelmesini engellemek için Hatay'da bir proje başlatıldı.Düzenlenen etkinlikte halkın bilinçlenmesi sağlandı

2017 yılı sonunda, Talasemi hastalıklı bebek doğumlarını engellemeyi hedefleyen Hatay'da, halk arasında farkındalık yaratmak amacıyla "Talasemi ile Mücadelede Halk El Ele" projesi başlatıldı. Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği (HATODER) trafından düzenlenen projeye bazı sağlık kuruluşları destek verdi.

FARKINDALIK İÇİN
Projenin başlaması nedeniyle Antakya Arkeoloji Müzesi önünde düzenlenen törende konuşan HATODER Başkanı Burhan Kerimoğlu projenin 21 Ekim- 21 Kasım tarihleri arasında sürdürüleceğini belirtti. Kerimoğlu, Antakya'da 10 gün süreyle, ilçelerde ise 20 gün boyunca ziyaretlerde bulunacaklarını söyledi. Bu kapsamda halkla bir araya gelmeye çalışacaklarını ifade eden Kerimoğlu, "Yapacağımız anket çalışmalarının yanı sıra tanıtım CD'leri, broşürler ve şapkalar dağıtarak farkındalık yaratmaya çalışacağız." dedi.

MALİYETİ 200 BİN LİRA

Hatay Valiliği, Antakya Belediye Başkanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve sivil toplum kuruluşlarının desteğini aldıkları projenin toplam maliyetinin 150 ila 200 bin lira arasında olduğunu belirten Kerimoğlu, "30 gün içerisinde 15 bin kişiye ulaşmayı hedefliyoruz. Amacımız Hatay genelindeki 2 bin 10 olan hasta sayımızı bundan sonraki süreçte daha asgari seviyelere çekerek hastalığın önüne geçmektir" dedi.

TALASEMİ BİTECEK

Halk Sağlığı İl Müdürü Ümit Mutlu Tiryaki de yaptığı konuşmasında, talasemi konusunda çok ciddi çalışmalarının olduğunu ve şu ana kadar bu konuda çok yol kat ettiklerini söyledi. Hedefleri arasında 2017 yılı sonunda talasemi hastalıklı bebeklerin doğmasını engellemek olduğunu belirten Tiryaki, "Bu konuda 30'a yakın kurumla işbirliği yapıyoruz. İnşallah hedeflediğimiz gibi 2017 yılının sonunda Hatay'da talasemili bebek doğmamasını sağlayacağımızı düşünüyoruz." dedi.

KABUL ETMEK İMKANSIZ

Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş Hatay nüfusunun yüzde 12.8'ini engellilerin oluşturduğuna dikkat çekti. Bu rakamı hem belediye başkanı hem de bir doktor olarak kabul etmesinin mümkün olmadığını belirten savaş, "Tüm makamlar talaseminin farkında ama asıl farkında olması gerekenler, yeni evlenecek olan gençlerimiz. Eevlenmeden önce mutlaka tanı testi yaptırmalılar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Talasemiye karşı Hataylılar el ele
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN