Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Keben narı sofraya girdi

Giriş Tarihi: 29.10.2013

Mersin'in Silifke ilçesinde tescilli olarak üretilen Keben narı hasat edilmeye başlandı. İlçede bu yıl 4 bin ton nar hasadı yapılması bekleniyor

Türkiye'nin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tescillenmiş tek sofralık narı olan ve Mersin'in Silifke ilçesinde yetiştirilen Keben narının hasadına başlandı. Türkiye genelinde düzenlenen tarım fuarlarında Silifke Tarım Grubu adı altında açılan stantlarda narın tanıtımını yapan Silifke Erik Üreticileri Birliği Başkanı ve nar üreticisi Mustafa Göktaş, hasat sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yıl yaklaşık 3 bin dönüm bahçeden 4 bin ton civarında nar hasadının yapılmasının beklendiğini bildirdi.

HİCAZ NARI FİYAT DÜŞÜRÜYOR

Bu yıl hicaz narının ülke genelinde yaygın bir şekilde üretilmesinin fiyatları düşürdüğünü ifade eden Göktaş, "Hicaz narı hasadı devam ediyor ve şu an kilosu 30 kuruştan alınıyor. Fiyatlar düşük olduğu için üreticilerimiz hasat ettiği narı yatağa alıp soğuk hava depolarında bir süre beklettikten sonra ilerleyen dönemde kilosunu 1,5-2 liradan satmayı hedefliyor" dedi. Göksu Vadisi köylerinde yetiştirilen Keben narının bir tanesinin ağırlığının 2 kilograma kadar ulaştığını vurgulayan Göktaş, bu narın ayrı bir aroma özelliğine sahip olduğunu, görünüşü ve tatlı mayhoş tadıyla damak zevkine hitap ettiği için genelde sofralık olarak rağbet gördüğünü söyledi.

İHRACATI YAPILABİLİR
Yetiştirilen narın tamamının yurt içinde tüketildiğini anlatan Göktaş, şöyle devam etti: "Üretim alanlarının daha da genişlemesi ve ürün miktarının artması halinde ihracat konusunda da adımlar atılabilir. Bunun için gerek Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü gerekse ziraat odası yetkilileri tarafından üreticileri teşvik ediyoruz. Yeni alanların tarıma açılması ve Keben narının da o bölgelere dikilmesiyle kendisine özgü mikro klima özelliği olan Göksu Vadisi'nde daha fazla nar üretimi yapılacağına inanıyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Keben narı sofraya girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN