Türkiye'nin en iyi haber sitesi

700 yıllık köyde sonbahar keyfi

Kahramanmaraş'ın 700 yıllık Süleymanlı (Zeytun) köyü, sonbaharın en güzel günlerini yaşıyor. Ermeni, Selçuklu ve Osmanlı izleri taşıyan köye özellikle yerli turistler ilgi gösteriyor

Giriş Tarihi: 30.10.2013
Kahramanmaraş'a 69 kilometre uzaklıktaki Süleymanlı (Zeytun) köyü, sonbaharın en güzel yüzünü gösterdiği şu günlerde ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor. Yaklaşık 700 yıllık geçmişi bulunan, 1895 ve 1915 Ermeni isyanlarıyla tarihte önemli bir yere sahip olan köy, Ermeni, Selçuklu ve Osmanlı izlerini bugüne getiriyor. Uzunca bir dönem Ermenileri, son 98 yıldır da Selanik muhaciri Türk aileleri ağırlayan köyün mimari ve doğal yapısı, ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşatıyor.

OSMANLI SUBAYININ ANISI

Ermenilerin yaşadığı döneminde özellikle maden işlemeciliği ve bıçak-kılıç konusunda Osmanlı topraklarındaki en önemli merkezlerden biri olan Süleymanlı, Ceyhan Nehri ile Göksun çayı arasında, Zeytun çayı üzerinde bulunuyor. Köyün eski ismi olan Zeytun'un, bir Ermeni kralının kızı Zeytune Hatun'dan geldiği rivayet ediliyor. Yeni ismi Süleymanlı ise Ermenilerin köyde şehit ettiği Osmanlı subayı Binbaşı Süyeyman Bey'in anısını yaşatıyor. Köyde, halen ayakta olan yüzlerce yıllık çeşme, hamam ve köprü gibi eserler ile kimi 150 yıllık ve orijinal yapılarını büyük oranda korumuş evler bulunuyor. Üzüm bağları ve ceviz ağaçlarının süslediği köy, temiz havası ve doğal güzellikleriyle de dikkat çekiyor.

ATMOSFERİ BÜYÜLÜYOR

Sarp arazi yapısıyla yaşam koşullarının güç olduğu Süleymanlı'nın iklimi de özellikle kış aylarında sert geçiyor. Yaklaşık bin 300 kişinin yaşadığı köy daha çok tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlıyor ancak gelir düşüklüğü nedeniyle sürekli göç veriyor. Köy nüfusunun büyük bölümünü yaşlılar oluşturuyor. Bütün olumsuzluklara rağmen Süleymanlı, geçmişten gelen mistik atmosferiyle Kahramanmaraş'ın en özel köşelerinden biri olarak ziyaretçileri ağırlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
700 yıllık köyde sonbahar keyfi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN