Kalifiye eleman sıkıntısı

Giriş Tarihi: 1.11.2013
Kahramanmaraş Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğünce yapılan araştırmada, her 100 iş yerinin 49'unda kalifiye eleman sorunu yaşandığı ortaya çıktı. İŞKUR İl Müdürü Ali Yücel işsizliğin azaltılmasının işgücü arz ve talebinin doğru tespit edilmesi ayrıca buna uygun politikaların geliştirilmesine bağlı olduğunu söyledi.

3 BİN İŞTE AÇIK VAR

Kurum olarak bin 764 iş yerinde "İşgücü Piyasası Talep Araştırması" yaptıklarını hatırlatan Yücel, şunları kaydetti: "Araştırmada her 100 iş yerinden 49'unda eleman temininde güçlük çekildiği tespit edildi. Bunun yanında söz konusu iş yerlerinde açık iş oranı 3 bin 35 kişi olarak belirlendi. En yüksek açık iş oranının yüzde 7,3 ile mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler sektöründe olduğu görülmektedir. Bu sektörü yüzde 5,4 ile konaklama ve yiyecek hizmetleri, yüzde 5,1'lik oranla imalat izliyor."

TEKSTİLDE SIKINTI BÜYÜK

Yücel, özellikle tekstil işletmelerinin kalifiye eleman sıkıntısı yaşadıklarını gördüklerini anlattı. İlde en fazla ihtiyaç duyulan mesleklerin iplik eğirme operatörü, beden işçisi, dokuma makineleri ve örgü makinesi operatörlüğü olduğunun belirlendiğini kaydeden Ali Yücel, "Eleman temininde güçlük çeken işverenlere bunun nedenini sorduk. Verilen cevapların yüzde 53,3'ü 'bu meslekte eleman yok', yüzde 54,1'i 'iş tecrübesine sahip eleman bulunamaması', yüzde 51,4'ü 'yeterli beceri ve niteliğe sahip elemanın olmaması' şeklinde sıraladı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalifiye eleman sıkıntısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN