Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gabi ile Pili yakında evleniyor

Giriş Tarihi: 4.11.2013

Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nin iki erkek fili, başvurulan ülkelerdeki darbeler, tsunami ve siyasi krizler nedeniyle getirilemeyen dişi fillere kavuşuyor

Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nin dikkat çekici sakinlerinden olan Gabi ve Pili adlı erkek filler yakında evlenecek. 4 yıl süren çabalar sonucu getirilen fillerin ikisinin de erkek çıkması üzerine fillere eş bulma kararı alan Büyükşehir Belediyesi Sri Lanka'dan dişi fil getirtmeye karar verdi. Şimdiye kadar dişi fil getirmek için başvurulan çeşitli ülkelerde yaşanan krizler, darbeler ve tsunami gibi doğal afetler yüzünden beklenen izdivaç bir türlü gerçekleşemiyordu. Hayvanat Bahçesi'ne fil getirme mücadelelerinin 7 yıllık bir geçmişi olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, "Hayvanat Bahçeleri'nde en dikkat çekici olan hayvanlar bulunması zor olanlardır. Bizim bahçede fil yoktu, 4 yıl boyunca 3 farklı ülkeden getirtmeye çalıştık. Uzun uğraşlar sonucu getirdiğimiz 2 fil de erkek çıkınca kendilerine eş aramaya başladık. 4 yılda erkekleri getirtmiştik, dişileri de ancak 3 yılda getirtebileceğiz" dedi.

BÜYÜKELÇİ DEVREYE GİRDİ
Sri Lanka'nın Ankara Büyükelçisi Bharathi Davina Wijeratne'nin fillerin getirilmesi için kendilerine yardımcı olduğunu belirten Başkan Güzelbey, "Dişi fillerin yerleri hazırlandı. Yazışma ve resmi prosedürleri de bitti, Aralık ayının ortasına kadar filler Gaziantep'e gelmiş olacak. Geçmişte zorluk yaşadık, bu kez işi sıkı tutuyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gabi ile Pili yakında evleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN