YSM ihracatının şampiyonu elma

Ekim ayında Türkiye'nin yaş meyve sebze ve narenciye ihracatı miktarda yüzde 36, değerde yüzde 27 arttı. En büyük artış yüzde 212 ile elmada yaşandı

Giriş Tarihi: 5.11.2013
Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Yaş Meyve Sebze Sektör Şefliği, Türkiye'nin ekim ayı ihracat verilerini açıkladı. AKİB'in raporuna göre ekim ayında Türkiye'nin yaş meyve sebze ve narenciye ihracatı, bir önceki yılın aynı ayına göre miktarda yüzde 36, değerde yüzde 27 arttı. Geçen yıl ekim ayında 244 bin 993 ton olarak gerçekleşen ihracat, bu yıl 334 bin 38 tona çıktı. İhracat artışında ürün bazında yapılan değerlendirmede zirveye elma yerleşti. Geçen yıl ekim ayında 8 bin 424 ton elma ihraç edilirken, bu yılın ekim ayında yüzde 212 artışla 26 bin 317 ton seviyesine ulaşıldı.

ÜRÜN GRUBU LİDERİ NARENCİYE

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Sektör Kurulu Başkanı Kemal Kaçmaz, en çok yaş meyve sebze ve narenciye satışı yapılan ülkenin Rusya Federasyonu olduğunu söyledi. Kaçmaz, Rusya'yı Irak ve Ukrayna'nın izlediğini kaydetti. Kaçmaz'ın verdiği bilgiye göre ürün grupları şeklinde yapılan değerlendirmede, en çok ihracat artışının narenciye türlerinde gerçekleştiği görüldü. Buna göre, narenciye ihracatı miktarda yüzde 53 artış ile 152 bin 106 ton olarak gerçekleşti, karşılığında 108 milyon 126 bin dolar döviz girdisi sağlandı. Narenciyeden sonra ikinci sıra taze meyve grubu yer aldı. Bu grupta miktarda yüzde 31 artış, değerde yüzde 22 artış gerçekleşti. Taze meyve ürünlerinden, 108 bin ton ürün satışı karşılığında 85 milyon 539 dolar girdi elde edildi.

2023 HEDEFİNE DOĞRU
TİM Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Sektör Kurulu Başkanı Kemal Kaçmaz, yaş meyve ürün grubu içinde ekim ayında miktar bazında birinci sırayı üzümün, sebzede patatesin, narenciyede mandalinanın aldığını söyledi. Ekim ayında yaş meyve sebze ihracatı ülke grupları içinde en çok ihracat yüzde 52 pay ile Birleşik Devletler Topluluğu'na (BDT) gerçekleşti. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin payı yüzde 26, Orta Doğu ülkelerinin payı yüzde 15 oldu. AKİB'den yapılan açıklamada, yaş meyve sebze sektörünün 2023 ihracat hedefi olan 10 milyar dolara ulaşmak için ihracat stratejik planında belirlenen yol haritasına göre çalışmaların sürdüğü belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YSM ihracatının şampiyonu elma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN