Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kurvaziyerlere sahip çıkılmalı

Giriş Tarihi: 6.11.2013

Mersin Turizm Platformu Başkanı Numan Olcar, Mersin'in kurvaziyer turizmini başardığını belirterek, "Herkes buna sahip çıkmalı" dedi

Mersin Turizm Platformu (MTP) Başkanı Numan Olcar, Mersin'in kurvaziyer turizmini başardığını belirterek, bu büyük imkana herkesin sahip çıkması gerektiğini söyledi. Yaklaşık 2 sene önce başlatılan "Kurvaziyer Turizmini Mersine kazandırma" çalışmalarının süratle sonuç verdiğini belirten MTP Başkanı Olcar "Sınırlarımızda yaşanan olumsuzluklara rağmen kasım ayında Mersin'e gelecek gemilerin sayısı üçe çıkmıştır. Aynı ay içinde 3 yolcu gemisinin Mersin'e gelecek olması Mersin tarihinde bir ilktir" dedi.

KAZANAN MERSİN

Mersin'in, kurvaziyer konusunda bölgesel çalışmaları yaparken, ulusal ve uluslararası arenada da görev aldığına dikkat çeken Olcar "Bunların en önemlilerinden biri İzmir Ticaret Odasının ön ayak olduğu ve 2012'de İzmir'de yapılan toplantı neticesinde 'Türkiye Kurvaziyer Platformu'nun oluşturulmasında MTSO ve Mersin Turizm Platformu olarak kurucu üyeler olarak görev almamızdır. Bu platformdaki çalışmalarımızın anlamı, ülke çapında yürütülen kurvaziyer politikaları içinde fiilen yer alıp bu sektörde öne çıkmış limanlarımız ile bilgi ve deneyim paylaşımıdır. Böylece içine girdiğimiz network Mersin için de önemli kazanımlar sağlamaktadır" diye konuştu.

MEDCRUISE'E TAM ÜYE

Mersin için diğer önemli konunun ise Mersin Uluslararası Limanı (MIP) olarak Akdeniz Kurvaziyer Limanları Birliği 'MEDCRUISE'e tam üyelik başvurusunun kabul olduğunu söyleyen Olcar "MEDCRUISE birliğinin Akdeniz'de 68 üyesi bulunmaktadır. Mersin ise Türkiye'de; Kuşadası, Antalya, Alanya, Sinop ve Rize'den sonra bu birliğe üye 6'ncı limandır. Bu üyelik Mersin kadar ülkemiz için de önemli bir gurur kaynağıdır" şeklinde konuştu.

KASIM'DA 3 GEMİ GELECEK
MTP Başkanı Numan Olcar şunları kaydetti: "Kasım ayında Mersin'e 3 gemi gelecek. Bu gemiler ile yaklaşık 2 bin VIP yolcu Mersin ve çevresini gezecek. Doğu Akdeniz sahillerine barışın gelmesiyle Mersin'in bu konuda çok daha fazla pay alacağı muhakkaktır. Önümüzdeki yıllarda gerek konaklama tesisleri gerekse havaalanı gibi alt yapılarında tamamlanması ile Mersin'in Doğu Akdeniz bölgesinde bir "Home Port" olarak tabir edilen kurvaziyer merkezi olması kesinlikle uzak bir ihtimal değildir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurvaziyerlere sahip çıkılmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN