Rekoltesi düştü ama fiyatı yüz güldürdü

Türkiye'nin önemli Antep fıstığı üretim merkezlerinden Gaziantep'te, bu yıl rekoltenin düşük olmasına rağmen satış fiyatının yüksek olması üreticiyi memnun etti

Giriş Tarihi: 7.11.2013
Türkiye'nin Antep fıstığı ihtiyacının önemli bölümünün karşılandığı Gaziantep'te, rekoltenin düşük olmasına rağmen fiyatın yüksekliği üreticiyi sevindirdi. Geçen yıl 7 liradan işlem gören kabuklu fıstık bu yıl 15-16 liradan satılıyor. 96 bin hektar alanda yaklaşık 10 milyon 100 bin fıstık ağacının bulunduğu Gaziantep'te, fıstık fiyatının geçen yıla oranla artış göstermesi üreticileri memnun etti.

ÇİFTÇİ MEMNUN
Nizip Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Sarı, Antep fıstığının bölgenin en büyük gelir kaynaklarından biri olduğunu belirtti. Antep fıstığında iki yılda bir ürün artışı yaşandığını vurgulayan Sarı, bu sezonun ise 'yok yılı' olduğunu ifade etti. Bu yıl bahçelerden çok az verim alındığını anlatan Sarı, "Ürün az ama fiyatı çiftçilerimizi sevindirdi" dedi.

İHTİYACI KARŞILIYOR
Ürününün az olmasının, Türkiye'nin fıstık ihtiyacını karşılamayacağı anlamına gelmediğini kaydeden Sarı, "Hem stoklardan hem de bu yılki verimden elde edilen ürünle Antep fıstığı Türkiye'nin ihtiyaçlarına karşılık verecek durumdadır. Ayrıca 2012'de 4 bin 800 ton ihracatı yapılırken bu rakam 2013'ün ilk 9 ayında 6 bin 55 ton olmuştur" diye konuştu.

30 bin tona geriledi
ABD, İran, İtalya, Afganistan ve Kırgızistan'ın Antep fıstığı üretiminde önde gelen ülkeler olduğuna dikkati çeken Sarı, "Ancak oralarda üretilen fıstık ile Türkiye'dekiler arasında tat ve kullanım alanı arasında büyük fark var" dedi. Nizip Ziraat Odası Başkanı Sıddık Durmaz da geçen yıl 130 ila 150 bin ton arasında gerçekleşen fıstık rekoltesinin bu yıl 30 bin tona düştüğünü hatırlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rekoltesi düştü ama fiyatı yüz güldürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN