Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anne adayları dikkat!

Giriş Tarihi: 8.11.2013

Dt. Erkut Akçalı, "Hamilelikte diş çekimi anneye ve bebeğe zarar verebilir" diye uyardı

Adana'da Diş Hekimi Erkut Akçalı, hamilelikte diş tedavisinde en hassas dönemin 0-3 aylık dönem olduğunu söyledi. Dt. Akçalı, "Bu dönem de ağrıya önem vermediğiniz diş, anneye ve bebeğe zarar verebilir" diye uyarıda bulundu. Hamilelikte kontrol amacı ile düzenli olarak diş hekimine gidilmesi gerektiğini hatırlatan Akçalı, "Eğer hamilelik planlanıyor ise anne adayları mutlaka bir diş hekimi kontrolünden geçmeli, hamilelik öncesinde varsa diş ve dişeti problemleri giderilmelidir. Şiddetli ağrı ve iltihabın olduğu durumlarda tedavi hamileliğin hangi döneminde olursa olsun yapılmalıdır. Özel durumlar haricinde diş tedavisi ve diş çekiminin hiçbir sakıncası yoktur. Ancak, seanslar mümkün olduğunca kısa tutulur. Anestezi ve ilaç verilmesi gereken durumlarda kadın doğum uzmanı ile irtibat kurulabilir. Ertelenebilecek işlemler doğumdan sonraya bırakılır" şeklinde konuştu.

Hamilelikte diş tedavisini üç ayrı dönemde incelendiğini ifade eden diş ve ağız uzmanı Erkut Akçalı, anne adaylarının dikkat etmesi gereken hususları şöyle sıraladı:

0-3 aylık dönem
"Bu dönem hamileliğin en hassas olduğu dönemdir. Ağrıya neden olan ve müdahale edilmediğinde anneye ve bebeğe zarar verebilecek durumlarda diş hekimine gidilmelidir.

3-6 aylık dönem
Hamilelik sonuna kadar ertelenmesi uygun olmayan diş çekimleri, dolgular, kanal tedavileri yapılabilir. Müdahalelerin yapılması için en uygun dönemdir.


6-9 aylık dönem
Bu dönemde bebek anne karnında oldukça büyümüştür ve doğum yaklaşmaktadır. İlk 3 aylık dönemde olduğu gibi acil tedaviler dışında herhangi bir uygulama yapılmamalıdır."

Röntgen çekimi
Zorunlu hallerde anne adayına kurşun önlük giydirilerek röntgen çektirilebilir.

İlaç kullanımı
Hamilelik döneminde kullanılan bazı antibiyotikler, geri dönüşümü olmayan renklenmelere neden olur. Bu grup dışında kullanılan antibiyotiklerin, penisilin ve türevlerinin dişlerde renklenmeye neden olduğuna veya zarar verdiğine dair bilimsel bir veri yoktur. Ancak hamilelikte kullanılan her türlü ilacın anne adayını takip eden doktorun kontrolünde kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

Ağız bakımı
Hamileliğin ilk aylarında görülen kusmalar, değişen beslenme alışkanlıkları ve hormonal değişimlerin etkisiyle dişetlerinde hassasiyet ve kanama olabilir. Kanama nedeniyle anne adayları diş fırçalamayı bırakmamalıdırlar. Dişeti iltihabı dişlerin ve dişetlerinin etkin bakımı ve temizlenmesi ile önlenebilir.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anne adayları dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN