Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her üç reçeteden birine antibiyotik ilaç yazıldı

Giriş Tarihi: 8.11.2013

Sağlık Bakanlığı verilerine göre geçtiğimiz yıl Türkiye'de tüketilen ilaçların yüzde 35'ini antibiyotikler oluşturuyor

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), Kahramanmaraş'ta 'Akılcı ilaç kullanımı' konulu bilgilendirme toplantısı yaptı. Toplantıda konuşan TİTCK Ekonomik Araştırmalar Başkan Yardımcısı Hakkı Gürsöz, "Devletimiz 2012 yılında, vatandaşına sosyal güvenlik harcamaları kapsamında 15 milyar lira ödedi. İl, ilçe ve hekimler bazında Türkiye'nin akılcı ilaç kullanımı ve antibiyotik kullanımı tablosunu çıkardık. 2012 yılında yazılan her 100 reçetenin 35'inde antibiyotik var. Yaklaşık olarak her 3 reçetenin birinde antibiyotik yazılıyor" dedi.

KİŞİ BAŞINA 200 LİRA

Türkiye'deki ilaç harcamalarında problemin dağılım dengesizliği olduğuna dikkati çeken Gürsöz, ilaç harcamalarında aşırılık ve anormallik bulunmadığını belirtti. Gürsöz, şunları kaydetti: "2012'de devletimiz kişi başına 200 lira ilaç harcaması yapmış. ABD'de kişi başı ilaç harcaması yaklaşık 2 bin lira olarak belirlenmiştir. Her bir ABD vatandaşı bizim 10 katımız ilaç harcaması yapmış. Avrupa'da sağlık sistemi bize benzeyen ülkelere baktığımızda Fransa'da bin 80 lira, Norveç'te 823 lira, Romanya da 442 lira devlet ilaç harcaması yapmış."

TABLOYU DEĞİŞTİRMELİYİZ
Antibiyotik kullanımının ise "dehşete" düşürdüğünü vurgulayan Gürsöz, şöyle devam etti: "Ülkemizde geçen yıl her üç reçetemizden birinde antibiyotik var. Bu tabloyu beraberce tersine çevirmemiz lazım. Derdimiz kesinlikle bu harcamaları aşağıya çekmek değildir. Çabamız bu harcamanın etkin, verimli ve yerli yerinde yapılmasıdır. Gelişmiş ülkelerin yapısıdır vatandaşına sağlık harcamalarını artırması ama bu harcamaların dağılımını doğru yapalım. Bu ilacı talep edenlerle birlikte bu tabloyu değiştirmemiz gerekiyor. Bu sorunu hep birlikte çözmemiz gerekiyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her üç reçeteden birine antibiyotik ilaç yazıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN