Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni Zelanda'dan Suriyelilere okul

Giriş Tarihi: 9.11.2013

Kahramanmaraş'taki çadır kentte yaşayan Suriyelilerin çocukları için Yeni Zelanda tarafından yaptırılan 12 derslikli prefabrik okul açıldı

Kahramanmaraş'taki çadır kentte barınan Suriyeli öğrenciler için Yeni Zelanda tarafından yaptırılan 12 derslikli prefabrik okul açıldı. Yeni Zelanda'nın Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Tui Dewes, "Türk hükümetinin yüz binlerce Suriyeliye kucak açmasını takdirle karşılıyoruz" dedi. Dewes, çadır kentteki açılış töreninde yaptığı konuşmada, eğitim tesisinin açılışında bulanmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

YAKINDAN İZLİYORUZ

Yeni Zelanda'nın Suriye'de devam eden trajediyi her geçen gün artan bir endişeyle izlediğini belirten Dewes, "Vatandaşlarımız Suriye'de meydana gelen olayları yakından takip etmekte ve Suriye vatandaşlarının eşi benzeri görülmemiş bir insani kriz ile karşılaşmış olmalarının büyük üzüntüsü ve endişesini yaşamakta. Rejim güçlerinin, sivillere karşı güç kullanmalarına son vermelerini istiyoruz" diye konuştu.

3 OKUL YAPTIRILDI

Olaylardan ötürü Suriye vatandaşlarının evlerini terk ederek komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldığını kaydeden Dewes, mültecilerin içinde bulundukları dram ve çektikleri acıları göz önünde bulundurarak Kahramanmaraş, Adıyaman ve Osmaniye'de üç adet prefabrik okul yaptırdıklarını belirtti. Dewes, projeye desteklerden dolayı Türk hükümeti ile Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı'na (AFAD) da teşekkür etti.

80 ÖĞRENCİSİ VAR

Tui Dewes, "Yeni Zelanda'nın en büyük umudu, bu ve Kahramanmaraş ile Osmaniye'de yer alan okullarda eğitim gören Suriye vatandaşlarının ileride Suriye'nin parlak geleceğine katkıda bulunmalarıdır" dedi. Çadır kentten sorumlu Dulkadiroğlu İlçe Kaymakamı Metin Maytalman ise 12 derslikli olarak yapılan prefabrik okulda bin 80 öğrencinin eğitim gördüğünü ve 24 öğretmenin görev yaptığını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni Zelanda'dan Suriyelilere okul
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN