Müslüman Çinliler Adana'da eğitimde

Giriş Tarihi: 11.11.2013

Çin'in farklı bölgelerinde yaşayan 60 Çinli Müslüman, Adana'daki Kuran kurslarında İslamiyeti öğreniyor

Adana İl Müftülüğü koordinasyonuyla, 52 erkek ve 8 kadın Çinli Müslüman, Kuran kurslarında dini eğitim alıyor. Eğitim düzeyleri ve kişisel durumlarına göre 1 ile 3 yıl arasında Adana'da kalan Çinli Müslümanlar, Türkçe ve Türk geleneklerini de öğreniyor. Aralarında, ülkelerinde imamlık yapanların da bulunduğu Çinliler, öğrendiklerini döndüklerinde kendi yurttaşlarıyla paylaşıyor. Çinli konuklar arasında, ailesiyle birlikte 1 yıldır Adana'da olan Niu Ya Suen de bulunuyor.

SİZLER BARIŞ ELÇİSİSİNİZ

Adana'daki Çinli Kuran öğrencileri, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ve İl Müftüsü Arif Gökçe'yle yemekte bir araya geldi. Bir kebap restoranında düzenlenen buluşmada Adana kebabı yiyen Çinliler, bir öğrencinin yemek duasını yapmasının ardından Vali Hüseyin Avni Coş'la sohbet etti. Vali Coş, 'Barış elçisi' olarak nitelendirdiği Çinli öğrencilerin, kültürel kaynaşmaya büyük katkı koyabileceklerini söyledi.

5 YAŞINDAKİ YA SUEN İLGİ ODAĞI

Buluşmada 5 yaşındaki Niu Ya Suen minik ellerini açıp sofra duasına katılarak, Vali Hüseyin Avni Coş başta olmak üzere bütün yetkililerin ilgisini toplamayı başardı. Vali Coş'un yanına giden küçük kız, kendisine hediye edilen oyuncaklardan siyahi bebeği görünce şaşkınlık yaşadı. Küçük kızın babası Niu Dun kendisinin 3 yıldır Adana'da Kuran ve İslamiyet eğitimi aldığını, eşi Niu Malan ve kızının ise 1 yıl önce geldiğini söyledi.

50 MİLYONA YAKIN
Çin'de resmi rakamlara göre 21 milyon, gerçekte ise yaklaşık 50 milyon Müslüman bulunuyor. Bunların büyük bölümünü yaklaşık bin 400 yıl önce İslamiyet'i seçen Çinliler, bir kısmını da Uygur Türkleri oluşturuyor. Adana'ya İl Müftülüğü koordinasyonuyla gelen Çinliler, Baklalı Kuran Kursu ile Çiçekli Kız Kuran Kursu'nda eğitim alıyor. Çalışmayla, Müslüman Çinlilerin dinlerini doğru bilgilerle yaşamaları, Türk kültürünü yakından tanımaları ve kültürler arası kaynaşmaya katkı koymaları amaçlanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müslüman Çinliler Adana'da eğitimde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN