Afrikalı Büyükelçi işbirliği için Mersin'de

Giriş Tarihi: 12.11.2013
Güney Afrika Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi He Vika M. Khumalo ve Kwa- Zulu-Natal Eyaleti Hükümet Direktörü Nve Ngıdı ve beraberindeki heyet, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Mersin'e geldi. Heyet ilk olarak, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan'la bir araya geldi. Başkan Macit Özcan, "Güney Afrika ile Mersin arasında bir kardeş şehir anlaşması teklifimi hemen iletmek istiyorum. Durban ile Mersin arasında kardeş şehir ilişkilerini kurmak için çalışmalarımıza hemen başlayıp, konuyu belediye meclisine taşıyalım" dedi.

KARŞILIKLI ARAŞTIRACAĞIZ

Durban ile Mersin arasında kardeş şehir anlaşması için ilk adımın atılmasından çok mutlu olduklarını belirten KwaZulu-Natal Eyaleti Hükümet Direktörü Nve Ngıdı ise "Biz önümüzdeki birkaç gün içerisinde tekrar çeşitli görüşmeler yapacağız. Biz buradaki çeşitli alternatifleri ve fırsatları kendi şehrimiz ile karşılaştırarak, bu projeyle ilgili karşılıklı araştırma yapacağız. Durban ile Mersin arasında çok benzerlik var. Altyapı bir şehrin gelişimi için çok önemli" diye konuştu.

İKİ ÜLKE İÇİN DE KAZANÇ
Heyet daha sonra Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ile bir araya geldi. KwaZulu- Natal eyaleti ile Mersin arasındaki işbirliğini artırmak istediklerini belirten Khumalo, her iki ülkenin çok sayıda benzerliği olduğunu söyledi. Vali Hasan Basri Güzeloğlu ise dostluk ve kardeşliğin insanlığın temel değer ve önceliği olduğunu ifade ederek, "Bu duygularla başlayan ilişkiler çok önemli kazançlar sağlayacağı gibi her iki ülke için de olumlu getirileri olacaktır. Türkiye ve Güney Afrika halkları arasında başlayan dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin her alanda gelişmesini temenni ediyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afrikalı Büyükelçi işbirliği için Mersin'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN