Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yargıtay cezayı yetersiz buldu

Başlık parası için öldürülen Hamdullah Erdoğan'ın katili Erkan Tatik'in ömür boyu hapis cezası Yargıtay tarafından onandı. Diğer cezalar ise az bulundu

Giriş Tarihi: 12.11.2013
Adana'da oğlunun kaçırdığı kızın ailesinin istediği 10 bin TL başlık parasını vermediği için sırtından bıçaklanarak öldürülen 54 yaşındaki Hamdullah Erdoğan'ın katil zanlısı Erkan Tatik'in (29) ömür boyu hapis cezası Yargıtay'da onandı. Yargıtay, Şahabettin Tatik (19) ile arkadaşı Hakan Kocaman'a (19) "Cinayete yardım" suçundan verilen 15'er yıl hapis cezasını az buldu. Kararı bozan Yargıtay, 2 zanlının 'asli fail' olarak cezalandırılmasını istedi.

BAŞLIK PARASI İDDİASI

Olay, 19 Aralık 2009 günü Tellidere Yolu üzerinde meydana geldi. İddianameye göre olay şöyle gelişti: Hamdullah Erdoğan, kızı Cahide'yi İstanbul'da oturan akrabası Cevdet Tatik ile evlendirdi. Oğlu Rıza Erdoğan ise bir süre sonra eniştesi Cevdet'in başkası ile nişanlı olan kızkardeşi Feride T.'yi kaçırdı. Bu durum Erdoğan ile Tatik ailesi arasında husumete neden oldu. Tatik ailesi Feride'nin nişanlı olduğu aile ile kendilerine 10'ar bin lira verilmesini istedi.

SIRTINDAN BIÇAKLANDI

Hamdullah Erdoğan, diğer aileye 10 bin TL verdi ancak Tatik ailesine vermedi. Bu sırada Cevdet Tatil karısı Cahide'ye baskı yapınca genç kadın baba evine döndü. Tatik ailesi son gelişmeler üzerine bir plan yaptı. Erkan Tatik, yeğenleri Şahabettin Tatik ve arkadaşı Dağıstan Erdemci, Hakan Kocaman ve Nezir Tekin ile birlikte Adana'ya geldi. Hamdullah Erdoğan'ın evine gelip kapıyı çaldı. Dışarı çıkan Hamdullah Erdoğan sırtından bıçaklanarak öldürüldü.

KENDİMİ KAYBETTİM
Adana 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Erkan Tatik, "Adana'ya düğüne gelmiştik. Erdoğan ailesine gelin olan kız kardeşimi görmeye gittim. Hamdullah yanımıza gelince elini öpmek istedim. Bana küfür etti. 'Dul anneni de ben kaçırırım' dedi. Çok zoruma gitti. Kendimi kaybettim. Pişmanım" dedi. Gülten Erdoğan ise babasının töre cinayetine kurban gittiğini öne sürdü.

YENİDEN YARGILANACAK
Yargıtay, Erkan Tatik'in ömür boyu hapis cezası ile İsmet ve Cevdet Tatik ve Nazir Tekin'e verilen beraat kararını onadı. Şahabettin Tatik ile Hakan Kocaman'ın 15'er yıl hapis cezaları ise 'asli fail' oldukları gerekçesiyle, Dağıstan Erdemci'ye verilen 8 yıl hapis cezası da beraat yönünden bozdu. Yargılama, kararları bozulan şüpheliler yönünden yeniden yapılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yargıtay cezayı yetersiz buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN