Adana'da yargı ve medya çalıştayı

"Yargı ve Medya Arasındaki İlişkilerin Geliştirilmesi Projesi" çalıştayında Avrupa ülkelerindeki uygulamalar anlatıldı

Giriş Tarihi: 13.11.2013
Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı'nın 'Türkiye'de Yargı-Medya Arasındaki İlişkilerin Geliştirilmesi Projesi' kapsamında düzenlenen üç günlük çalıştay, Adana'da yapıldı. Avrupa Birliği'nin (AB) de destek verdiği yargı ve medya arasında sağlıklı ilişki kurmak ve bilgi verilmesi amacıyla hazırlanan proje kapsamındaki çalıştayda görüş alışverişinde bulunuldu. Avrupalı hukukçular, ülkelerindeki uygulamaları anlattı.

YARGI VE MEDYA

Polisevindeki programda Almanya, Hollanda ve Avusturya'dan gelen uzmanlar ülkelerindeki 'yargı-medya' ilişkileri hakkında bilgi verdi. Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, Türkiye'de yıllardır medya ile yargı arasındaki ilişkilerin konuşulduğunu; ancak bir türlü sağlıklı bir konuma oturtulamadığını belirterek, "Çalıştaylarla bu ilişkinin sağlıklı bir zemine oturtulacağına inanıyorum" dedi. AB Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Metin Tepe ise benzeri çalıştayların Diyarbakır, İstanbul ve İzmir'de de yapıldığını kaydetti. Projenin temel amacının sağlıklı işleyen bir 'basın sözcülüğü' ünitesini oluşturmak olduğunu söyleyen Tepe, "Basın sözcülerinin açıklama yaparken ne tür kurallara uyacağı noktasında bilgi paylaşımında bulunacağına dair prensipleri oluşturmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

AVRUPA'DAKİ UYGULAMA

Soru cevap bölümünde ise AB Uzmanları Oliver Scheiber, Brigitte Koppenhöfer, Mai Rossingh de medya ile yargı arasındaki ilişkilerin önemini vurgulayarak, ülkelerindeki uygulamalardan bahsetti. Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir ise 'devletin koyduğu basına bilgi verme yasağı nedeniyle gazetecilerin ciddi sıkıntı yaşadığını söyledi. Çalıştaya Cumhuriyet Başsavcıları, hakim, savcı ve basın mensupları katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana'da yargı ve medya çalıştayı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN