Sınırda aşı seferberliği

Suriye'nin Türkiye sınırına yakın Deyr-Ez Zor ve Asfara bölgelerinde bulaşıcı çocuk hastalıkları görülünce Sağlık Bakanlığı, tarafından aşı seferberliği hazırlığı başlatıldı

Giriş Tarihi: 15.11.2013
Komşu ülke Suriye'nin Türkiye sınırına yakın iki bölgesinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından bulaşıcı çocuk felci hastalığını taşıyan 10 vakanın tespit edilmesi Sağlık Bakanlığını harekete geçirdi. Sınırdaki 7 ilin halk sağlığı müdürlerini Ankara'da toplayan bakanlık, Suriyelilerin kaldığı kampları da kapsayacak şekilde 18-24 Kasım tarihleri arasında aşı kampanyası başlatmaya hazırlanıyor.

SİLME SÜPÜRME

Hatay Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, aşı kampanyasının başlayacağı 18 Kasım'dan bitiş tarihi olan 24 Kasım'a kadar il genelinde 1,5 milyon kişiye ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Aşı kampanyası boyunca oluşturacakları 300-350 kişilik ekiple il genelinde tüm ilçe, belde ve köyleri ziyaret edip, evleri kapı kapı dolaşarak çocuk felci riski taşıyan 0-5 yaş grubu çocukların tamamının silme süpürme stratejisi ile aşılanacağını belirten Dr. Tiryaki, bu süre içerisinde yerli yabancı tüm çocuklara ulaşmaya çalışacaklarını vurguladı.

HİÇBİR YAN ETKİSİ YOK

Aşıların ağızdan yapılacak olmasının çocuklara çok büyük külfetler getirmeyeceğini ve aşıların herhangi bir yan etkisinin de bulunmadığını ifade eden Dr. Tiryaki, "Aşılama işlemlerimiz sınır kapılarında da yapılacak. Suriye'den yurdumuza giren 0-5 yaş grubu Suriyeli çocuklara da aşı yapılacak. Aynı zamanda Suriyelilerin kaldığı kamplarda kalan çocuklar da kampanyamız dahilinde aşılanacak" dedi.

ÖNLEMLER ALINDI
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından şu önlemlere başvurulacak: Suriye ile komşuluğu olan Hatay, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak ile Adana'da yaşayan 5 yaş altı tüm çocuklara (T.C. vatandaşı veya yabancı uyruklu) ağızdan damla şeklinde çocuk felci aşısı yapılacak. Uygulama, bir ay ara ile iki tur halinde düzenlenecek. Çocuk Felci Aşı Günleri'nin birinci turu 18-24 Kasım 2013 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Aşı uygulaması, aşı istasyonlarında ve kapı kapı dolaşılarak gerçekleştirilecek. Bu dönemde okul aşıları da dahil olmak üzere her türlü aşılama çalışması da aksatılmadan devam ettirilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınırda aşı seferberliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN