'Medeniyetler şehrini geleceğe hazırladık'

Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 4,5 yıldır yaptıkları hizmetler ışığında medeniyetler şehri Antakya'yı geleceğe güvenle bakan, yaşanabilir bir kente dönüştürdüklerini söyledi

Giriş Tarihi: 16.11.2013
Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 4,5 yıllık görev süreleri boyunca medeniyetler şehri Antakya'yı geleceğe taşıdıklarını söyledi. Savaş, "Farklılıklarının Hatay'ın zenginliği olduğuna inanan, başarıya 'dürüstlük ve güvenle' ulaşılacağını bilen, başarıyı 'birlik ve bütünlük'te gören, herkese eşit davranılmasını özümseyen bir belediyecilik anlayışıyla kente hizmet ettik" dedi.

400 KM'LİK ALTYAPI

Hizmet dönemlerinde Antakya tarihinde görülmemiş bir altyapı hizmetine imza attıklarını belirten Savaş, "Görev süremizde yağmur suyu, içme suyu ve kanalizasyon noktasında 250 km altyapı çalışması gerçekleştirdik. Tedaş-Telekom ve doğalgaz hizmetlerini de buna eklediğinizde bu süre zarfında şehrimizde toplam 400 km'lik bir altyapı çalışması gerçekleşmiş bulunuyor" diye konuştu.

DAHA ÇOK HİZMET

Başkan Savaş ayrıca, Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlere büyükşehir statüsünde girecek olan Hatay'ın büyükşehir olmasıyla bütünleşeceğini belirterek, "Büyükşehir Hatay'ı bütünleyecek. Ulaşım, altyapı, mezarlık, içme suyu gibi temel hizmetler seçimden sonra büyükşehir belediyesi tarafından yapılacak. Büyükşehir ile Hatay'a 409 milyon lira ekstra para gelecek" şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Lütfü Savaş kente yaptıkları diğer hizmetleri şöyle sıraladı:
• Antakya'nın kanayan yarası haline gelen Asi Nehri'ni, peyzaj çalışmalarıyla kente yakışır bir hale getirdik.
• Tarihi mekanlara ayrı bir önem verdik ve restorasyon çalışmalarıyla kentimizin tarihi kimliğini koruduk.
• 48 parkın tamamını revize ettik, Antakya'ya 31 yeni park kazandırdık.
• Cadde ve sokaklara 1 milyon 400 bin metrekare parke taşı, 250 bin ton asfalt döktük.
• Eski adliye binası yerinde yaptığımız 'Antakya Mahfeli-Katlı Otopark ve Yaşam Merkezi Kompleksi'ni bu yılın ortalarında vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.
• Saatte ortalama bin 200 kişi taşıma kapasitesine sahip olacak Habib-i Neccar Dağı'ndan İplik Pazarı mevkiine uzanan teleferik projemizde çalışmalar sürüyor, Haziran ayında açmayı amaçlıyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Medeniyetler şehrini geleceğe hazırladık'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN