Orman melekleri

Giriş Tarihi: 17.11.2013

'Üniversitelerimizi Ağaçlandırıyoruz" kampanyası, Çukurova Üniversitesi'nde (ÇÜ) başladı. Fidan dikme etkinliğine özellikle kız öğrenciler büyük ilgi gösterdi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın YÖK'le yaptığı protokol kapsamında düzenlenen "Üniversitelerimizi Ağaçlandırıyoruz" projesi, Çukurova Üniversitesi'nde de (ÇÜ) başlatıldı. Proje kapsamında, ilk etapta 5 bin fidan dikilecek. Ağaçlandırma çalışması nedeniyle ÇÜ kampüsünde Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ve AK Parti Milletvekili Fatoş Gürkan'ın da katıldığı tören düzenlendi. Fidan dikme etkinliğine özellikle kız öğrencilerin katılımı yüksek oldu.

YUVALAR REKTÖRE VERİLDİ

Kampüste kampanya için belirlenen 110 dekarlık arazide başlatılan fidan dikme çalışmasında Vali Hüseyin Avni Coş, AK Parti Milletvkili Fatoş Gürkan, Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, Orman Bölge Müdürü Abdurrahman Acer, öğretim görevlileri, ormancılar ve öğrenciler fidan dikti. Fidanları açılan çukurlara yerleştiren katılımcılar, can sularını da verdi. Öğrenciler etkinlikte Milletvekili Fatoş Gürkan'a yakın ilgi gösterdi. Törende Vali Coş, Rektör Prof. Dr. Kibar'a kuşlar için yaptırılan yuvaları teslim etti.

10 YILDA 124 MİLYON FİDAN DİKİLDİ
Etkinlikte konuşan Vali Hüseyin Avni Coş, dikilen ağaçlarla kampüsün daha yeşil olacağını belirtti. Adana'da son 10 yılda 124 milyon fidan dikildiğini kaydeden Coş, "Bu fidanları aslında kendimiz için değil, gelecek kuşaklar için dikiyoruz" dedi. Milletvekili Fatoş Gürkan ise konuşmasında Adana'nın ağaçlandırmadaki başarısı için "Çalışkan orman teşkilatına borçluyuz" dedi. Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar da projeyle ilk etapta 110 dekar alanda 5 bin fidan dikeceklerini, önümüzdeki yıl 100 bin fidan daha dikeceklerini söyledi.

RUMEN ÖĞRENCİ DE AĞAÇ DİKTİ
Organizasyonda fidan dikmek için gelen öğrencilerin büyük bölümünün kız olması dikkat çekti. Ellerinde çapa ve küreklerle arazide dolaşan kızlar, fidanları büyük bir titizlikle dikti. Öğrenciler arasında, Erasmus değişim programıyla ÇÜ'de eğitim gören Romanyalı Oana Coman da yer aldı. Tıp Fakültesi öğrencisi genç kız, arkadaşlarıyla birlikte fidanları toprakla buluşturdu ve ilk fidanı suladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Orman melekleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN