Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zeytinyağında kanser riski

ÇÜ Öğretim Üyesi Ömer Gezerel, "Suriye'den kaçak yollarla yurda sokulan zeytinyağları kimyasal silahlardan etkilenmiş olabilir" dedi

Giriş Tarihi: 18.11.2013
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Gezerel, Suriye'den kaçak yollarla yurda sokulan zeytinyağlarının kimyasal silahlardan etkilenmiş olabileceğini öne sürdü. Gezerel, Suriye'de kimyasal silah kullanılmasından dolayı bölgedeki zeytin ağaçlarının olumsuz etkilenebileceğini belirterek, bu üründen elde edilen zeytinyağlarının da insan sağlığı açısından tehdit oluşturabileceğini savundu.

BÜYÜK TEHDİT

Suriye'deki zeytinyağlarının Antakya üzerinden kaçak yollarla Türkiye'ye getirildiğini iddia eden Gezerel, bu yağların tüketilmemesini isteyerek, "Kaçak yollarla Suriye'den getirilen zeytinyağlarına özellikle tüccarlar ilgi göstererek, tankerlerle Ege veya Marmara bölgelerine götürüp, değişik rafine işlemlerden geçirdikten sonra 'sızma yağ' diye piyasaya sürüyor. Kimyasal silahlardan yayılan zehirli maddelerin bu yağlara karışmış olma ihtimali bile kanser riski ortaya çıkarıyor" dedi.

ASİT ORANI ARTTI
Savaş nedeniyle bölgedeki bakımsızlığın, ağaçları, zeytin sineği ve zeytin güvesi vurgunlarına karşı dayanıksız hale getirdiğine dikkati çeken Gezerel, "Durum böyle olunca da zeytindeki asit oranı insan sağlığını bozacak derecede arttı. Zaten hasadı temiz yapılmayan, yüksek asit içeren, kimyasalın bulaşma riski çok olan bu yağların ikinci kez rafine işlemi görmesi ve insanların da ucuz diye bu yağı tüketmeleri çok riskli" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeytinyağında kanser riski
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN