'Tarihin sıfır noktası' müze kompleksinde sergilenecek

Giriş Tarihi: 19.11.2013
Dünyanın en eski tapınak merkezi olarak kabul edilen Göbeklitepe'den çıkan buluntular, tamamlandığında Türkiye'nin en büyük müze kompleksi özelliği taşıyacak olan 'Haleplibahçe Müze Kompleksi'nde sergilenecek. 'Tarihin sıfır noktası' olarak nitelendirilen Göbeklitepe'deki kazı çalışmaları 1995 'ten bu yana Şanlıurfa Müzesi ve Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü ortaklaşa yürütüyor. Kazı çalışmalarında şimdiye kadar Neolitik döneme ait yabani hayvan figürlü 'T' biçimli dikili taşlar, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli dünyanın en eski tapınak kalıntıları, çok sayıda yabani hayvan figürü ile yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait olduğu belirtilen 65 santimetre uzunluğunda insan heykeli gibi eserler bulundu.

PROJE DEĞİŞTİRİLDİ
Şanlıurfa Müze Müdürü Müslüm Ercan, eserlerin nakil sırasında zarar görebileceği endişesiyle hazırlanan projede değişikliğe giderek yeni bir çalışma hazırlandığını vurguladı. İçerisinde arkeoloji, arkeopark ve mozaik müzelerinin yer alacağı 'Haleplibahçe Müze Kompleksi'ni hayata geçirdiklerini dile getiren Ercan, müzedeki çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini ve iç mekanlardaki teşhir ve tanzim çalışmalarına yoğunlaştıklarını aktardı.

İLKBAHARDA BİTECEK
Müze kompleksinin 200 dönümlük bir alanda yer alacağını ve bu özelliğiyle Türkiye'nin en büyüğü olma özelliğini taşıyacağını belirten Ercan, müze bahçesinde ise Göbeklitepe'de bulunan anıtsal yapıların minyatürlerinin de yer alacağını söyledi. Müslüm Ercan, kompleks inşaatının 2014 yılının ilkbahar bahar döneminde tamamlanmasının planlandığını aktardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Tarihin sıfır noktası' müze kompleksinde sergilenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN