Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarımda uydu dönemi

Giriş Tarihi: 19.11.2013

Çukurova'nın tarım arazilerini uydular ve yer istasyonlarıyla izleyip maliyetleri düşürecek proje 2 ay sonra uygulama aşamasına geçiyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ) işbirliğiyle 2011'de başlatılan Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi (TARBİL), Çukurova'da da uygulamaya başlamak üzere. Bölgede 2 ay sonra başlayacak olan TARBİL sayesinde Çukurova'nın tarım arazileri 5 uydu, bin 200 yer istasyonu ve 30 bin duyargalı izleme ağıyla 30 dakikada bir bilgi güncellemesiyle izlenecek. Çiftçinin arazisinin durumunu anında öğrenebildiği sistemle hem devlet rekolte ve verimi önceden öğrenebilecek hem de maliyetler düşecek. Projeyle çiftçinin daha yüksek kalite ve verimlilikte ürün alması da sağlanacak.

İSTASYONLAR KURULUYOR
SABAH'a konuşan TARBİL Merkez Müdürü ve Proje Yöneticisi İTÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Berk Üstündağ, projenin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürü Dr. Gürsel Küsek koordinatörlüğünde yürütüldüğünü kaydetti. Güneydoğu, Ege ve Trakya'da tamamlandığını, İç Anadolu'da bitmek üzere olduğunu, Çukurova'da da 2 ay içinde uygulamaya başlayacağını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Üstündağ, Adana, Mersin ve Osmaniye'de şu anda 35 istasyon kurulduğunu, bir yıl içinde bu sayının 70'i aşacağını belirtti.

ÇİFTÇİ TABLETTEN İZLEYECEK
Sistemin işleyişi hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Berk Üstündağ, uydular, yer istasyonları ve izleme ağıyla arazilerin her 30 dakikada bir güncellenmiş şekilde izleneceğini söyledi. Yrd. Doç. Dr. Üstündağ, "Bu sistemle, arazinin büyüklüğü, yapısı, hangi ürünün ekildiği, meteorolojik durum gibi bilgiler ayrıntısıyla takip edilecek. Bu bilgiler bilgisayar ortamında işlenerek bitkisel üretim, bitki koruma ve rekolteyle ilgili hesaplar yapacak. Çiftçiye, ürünü için ne zaman ve ne miktarda sulama, gübreleme ya da ilaçlama yapması gerektiği, rekoltesinin ne olacağı iletilecek. Çiftçi bu bilgileri akıllı telefon, tablet ya da bilgisayarından izleyebilecek" dedi.

MALİYETLERDE BÜYÜK DÜŞÜŞ

Projenin hem ülke ekonomisine hem de çiftçiye çok büyük ekonomik katkısı olacağını vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Üstündağ şöyle devam etti: "Öncelikle çiftçi daha az su, daha az gübre ve daha az ilaç kullanarak, daha yüksek miktarda ve daha kaliteli ürün alacak. Rekoltesini önceden bilmek de fiyatların ortaya çıkmasında önemli bir bilgi olacak. Öte yandan devlet, ülkede o yıl hangi ürünün ne kadar üretileceğini, ne zaman hasat edilebileceğini bilecek. Bu da dünya piyasalarında rekabet açısından aylar öncesinden bilgi sahibi olmanın avantajını getirecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarımda uydu dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN