Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Agrofood Fuarı'na AKİB damga vurdu

Erbil Uluslararası Agrofood Fuarı'na Türk firmaları damgasını vurdu. Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bülent Uğur Ecevit, ziyaretçilere gösterdiği yakın ilgiyle renkli görüntüler oluşturdu

Giriş Tarihi: 21.11.2013
Irak'ın Erbil kentinde düzenlenen "Uluslararası Agrofood Fuarı"nda Türk firmaları büyük ilgi gördü. Türkiye'nin yanı sıra Polonya, Sri Lanka, Lübnan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden 180 firmanın katıldığı fuarda, Türk firmaları açtığı 90 stantla adeta fuara ev sahipliği yaptı. Türk stantlarını gezen Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bülent Uğur Ecevit, ziyaretçilerle tek tek ilgilenip ticari antlaşmalarda aktif rol oynadı, konuklara elleriyle cezerye kesip ikram etti.

İHRACATTA İKİNCİ ÜLKE
Fuar öncesi Akdeniz İhracatçılar Birliği üyesi Türk işadamlarıyla sohbet eden Bülent Uğur Ecevit, "Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorunun kırıldığı 2012 yılında yaklaşık 10,7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğimiz Irak, ülkemizin en çok ihracat gerçekleştirdiği 2' nci ülke konumuna ulaşmıştır. Bu göstermektedir ki ihracatımızın yaklaşık olarak yüzde 7'si Irak'a yapılmıştır. Bu rakamın artması ve Irak'ın bölge pazarında birinciliğe oturması için çalışmalarımız sürüyor" dedi.

EKONOMİK POTANSİYEL

Türkiye'yle Kuzey Irak yönetimi arasında yaşanan olumlu gelişmelerini altını çizen Ecevit şunları söyledi: Irak'a yapılan ihracatımızın yüzde 70-80'i Kuzey Irak'a yapılmaktadır. Bölgede ekonomik büyümeye ilişkin tahminler yüzde12' ye ulaşmış ve petrol dışı sektörlerdeki yatırımlar da 20 milyar doları çoktan geçmiştir. Erbil, 15 milyar dolardan fazla özel sektör yatırımı olan bir şehirdir. Bu bölge muazzam potansiyele sahiptir.

DİYARBAKIR RÜZGARI
Fuardaki Türk stantlarını tek tek gezen Ecevit, adeta bir stant görevlisi gibi çalışarak ziyaretçilere ikramlarda bulundu. Mersin'in ünlü cezeryesinden kesip fuara katılan konuklara ikram ederek renkli görüntülerin yaşanmasını sağlayan Müsteşar Yardımcısı Ecevit işadamlarının ikili antlaşmalarında aktif rol aldı. Fuara katılan Türk işadamları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır'da yarattığı olumlu havanın fuara da yansıdığı belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Agrofood Fuarı'na AKİB damga vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN