Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir milyar ton bakır rezervi

Afşin ilçesine bağlı Hüyüklü köyü ile Elbistan ilçesi arasında kalan bölgede MTA ekiplerinin 5 yıldır sürdürdüğü rezerv arama çalışması sonuç verdi

Giriş Tarihi: 23.11.2013
Kahramanamraş'ın Afşin ilçesine bağlı Hüyüklü köyü ile Elbistan ilçesi arasında kalan bölgede Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğünün, "Kahramanmaraş-Osmaniye Polimetal Maden Aramaları" projesi kapsamında ekiplerin 5 yıldır sürdürdüğü rezerv arama çalışması sonucu yaklaşık 1 milyar ton porfiri bakır bulundu. MTA'da görevli Jeoloji Mühendisi Cevdet Çakır, rezerv miktarının çok önemli olduğunu söyledi.

EN BÜYÜK REZERV

Hüyüklü köyü Kayışındibi mevkisinde yoğunlaşan aramalarda 900 metre derinliğe kadar yapılan sondajlar neticesinde kurşun ve çinko da içeren maden bölgesinin magmatik kitle çerçevesinde yerin 4-5 kilometre altında oluştuğu ancak yer hareketleri sonucunda yeryüzüne kadar çıktığı belirlendi. Afşin-Elbistan bölgesindeki sahada yapılan araştırmalara ilişkin bilgiler veren Çakır, "Çalışma yaptığımız alan şu anda Türkiye'de mevcut porfiri bakır sahalar içerisinde en büyüğü diyebiliriz" dedi. Ayrıştırma çalışmasının Elbistan'da devam ettiğini dile getiren Çakır, alınan numunelerin de MTA Genel Müdürlüğü merkez laboratuvarlarında analizinin yapılacağını belirtti. Çakır, analiz sonuçlarına göre sahanın genelinde cevherin yapısı, niteliği ve miktarı hakkında bilgi sahibi olduklarını kaydetti. Bölgede bakır, kurşun ve çinko madeninden oluşan kompleks bir rezerv bulunduğunu belirten Çakır, ekip olarak ağırlıklı olarak bakır üzerine çalıştıklarını dile getirdi.

KURŞUN VE ÇİNKO
Çalışma sahasında bir cevherleşme bulunduğunu bunun da kurşun ve çinko da içerdiği anlamına geldiğini aktaran Çakır, "Şu anda Türkiye'de mevcut porfiri bakır sahalar içerisinde hemen hemen en büyük saha olarak değerlendirebiliriz. Şu ana kadar yaptığımız sondajlar neticesinde böyle bir tespiti söyleyebiliriz. MTA adına bu çalışmayı yapıyoruz. Kurumumuz ülkenin hemen her yerinde bu tür araştırmaları yapıyor" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir milyar ton bakır rezervi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN