Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çözüm süreciyle rekora imza atıldı

Kuzey Irak'ın Erbil kentinde Uluslararası Agrofood Fuarı'na katılan Türk işadamları, fuarın ilk üç gününde 35 milyon dolarlık anlaşma imzalayarak Türkiye'ye mutlu döndü

Giriş Tarihi: 23.11.2013
Erbil Uluslararası Agrofood Fuarı, Türk işadamlarının yüzünü güldürürken, Diyarbakır buluşmasının meyvesinin önümüzdeki günlerde fazlasıyla alınacağı ve Türkiye ile Kuzey Irak arasındaki ticari ilişkilerin rekor seviyeye ulaşabileceği bildirildi. Açılan 90 stantla fuara damgasını vuran Türk işadamları, fuarın ilk 3 gününde 35 milyon dolarlık ticari anlaşmaya imza attı.

KATILMAYANLAR PİŞMAN
Çözüm sürecinin ve bölgedeki istikrarın fuara rekor düzeyde katılımı sağladığını açıklayan Akdeniz İhracatçılar Birliği (AKİB) Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçılar Birliği Başkanı Alican Yamanyılmaz, Diyarbakır buluşmasının ardından birçok firmanın fuara katılmadığı için pişmanlık duyduğunu, ikili temaslarda bulunmak amacıyla Erbil'e gittiğini açıkladı. Yamanyılmaz, "Geçtiğimiz yıllarda 20 firma katılırken, bu yıl 90 firma stant açtı. Fuarı ziyaret edenler, Türk firmalarını görünce, 'Burası Irak mı Türkiye mi?' demekten kendilerini alamadı" dedi.

DİYARBAKIR ETKİSİ
Bu yıl fuara katılan bir Türk firmasının 18 milyon yumurta satışı için anlaşma sağladığını anlatan Yamanyılmaz, "Bu küçümsenmeyecek bir rakamdır. Bu anlaşma, firmamızın Irak pazarında kalıcılığını sağlamanın yanında daha büyük ticari bağlantılarının da önünü açacaktır. Fuarın ilk 3 gününde 35 milyon dolarlık ticari anlaşmalar yapıldı. Bu kısa sürede 150'yi aşkın ikili görüşme yapıldı. Bunların olumlu sonuçlarını önümüzdeki günlerde göreceğiz. Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır buluşmasının meyvelerini toplamaya başladık. Bu artarak devam edecek" diye konuştu.

ROJİN'DEN DESTEK
Ünlü sanatçı Rojin de Erbil kentindeki fuarı ziyaret eden isimler arasındaydı. Türk firmalarının fuardaki yoğunluğu karşısında şaşkınlığını gizlemeyen ünlü sanatçı, stantları tek tek gezmeyi ihmal etmedi. Stant yetkilileriyle sohbet eden ünlü sanatçıya Erbilliler de yoğun ilgi gösterdi. Erbilli gençler Rojin ile bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çözüm süreciyle rekora imza atıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN