Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracatçıların arenası büyüdü

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 2001 sonrası dönemde ihracatçı sayısının çoğaldığını ve buna bağlı olarak ihracat yapılan ülkelerin de arttığını söyledi

Giriş Tarihi: 25.11.2013
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 2001 sonrası dönemde ihracatçı sayısının çoğaldığını ve buna bağlı olarak da ihracat yapılan ülkelerin de arttığını kaydetti. Çağlayan, ihracatın Anadolu'ya kaydığını belirtirken, hem ihracatçı hem de pazar sayısında önemli bir artışın gözlendiğine dikkat çekti. 2002 yılında 185 gümrük ve ticaret bölgesine ihracat yapıldığını hatırlatan Bakan Çağlayan, bu rakamın 2012 yılında 241'e yükseldiğini açıkladı. 2002'de 31 bin 731 olan ihracatçı firma sayısının da 2012 yılında 56 bin 540'a yükseldiğine vurgu yapan Çağlayan, "Sayı bu yılın 9 ayında 54 bin 346 oldu. Yıl sonunda 2012 toplamını geçeceğimize inanıyorum" dedi.

TABANA YAYILDI

Türkiye'nin kriz sonrası dönemde yapısal bir değişim yaşadığına değinen Zafer Çağlayan, üretim ve ihracatın tabana yayıldığını söyledi. Çağlayan, 2002'de ihracatın yüzde 58'inin İstanbul'dan yapıldığını, bu rakamın 2013'te yüzde 47'ye gerilediğini vurgularken, ihracatta Ankara, Gaziantep, Hatay, Manisa, Karabük, Aydın, Osmaniye gibi illerin payının hızla yükseldiğine işaret etti. İstanbul'un ihracatta hala açık ara önde olduğunu bildiren Zafer Çağlayan, "İstanbul, hala açık ara ihracat ve ithalatta birinci sırada ama artık Anadolu illerinin payında ciddi artışlar görüyoruz. 2002 yılında 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan il sayısı 5 iken, 2012 yılında 16 oldu" diye konuştu.

İSTİKRAR CESARETİ ARTIRDI
Zafer Çağlayan, Türkiye'de artan politik istikrarın sanayici ve işadamlarının cesaretini artırdığını kaydetti. İşadamlarının artık ekranlarda piyasa gelişmelerini yakından takip ettiğini ve kabuğundan sıyrıldığını dile getiren Çağlayan, "İstikrardaki süreklilik zaten cesur olan işadamımızın dış pazarları daha çok araştırmasına olanak sağladı" dedi. Çağlayan eskiden, ihracatın işadamları için iç pazar tıkanınca geçici olarak başvurulan acil çıkış kapısı olarak görüldüğünü, ancak bu düşüncenin geçtiğimiz yıllarda kırılmaya başlandığını aktardı. İhracatçıların sürekliliğinin de arttığına işaret eden Çağlayan, yeni yatırımların önemine vurgu yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatçıların arenası büyüdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN