Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zarar görmemeleri insanlık görevimiz

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, "Suriye'deki sorunun çözümüne kadar onların en az zararla çıkmaları, insanlık görevimiz" dedi

Giriş Tarihi: 26.11.2013
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Kilis Valisi Süleyman Tapsız'ı ziyaret etti. Şahin ve İhsanoğlu, Vali Tapsız'dan şehirde yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bakan Şahin, ziyarette yaptığı açıklamada, Kilisliler'in kültür ve inançlarının gereği olarak Suriyelileri kucakladığını, ekmeklerini paylaştığını belirtti.

KİLİS TARİH YAZIYOR

Yaşanan sürecin bir an önce tamamlanması, herkesin kendi vatanında mutlu ve huzurlu yaşamasını sağlamak için mücadele ettiklerini vurgulayan Şahin, "Sorunun çözümüne kadar onların en az zararla çıkmaları, insanlık görevimiz. Çünkü bu günler gelip geçici, hiçbir zaman zulümle abad olunmuyor. Bunlar bitecek, bittiğinde geriye ne kaldığı, tarihe ne yazdığımız önemli. Bu yüzden Kilis halkı tarih yazıyor" dedi. Şahin, Kilis'te OSB kurulması için çalıştıklarını da belirterek, organize sanayi bölgesinin Kilis, Gaziantep ve Hatay hattında hayata geçeceğini anlattı. Çalışmaları takip ettikleri vurgulayan Şahin, "Yıl sonunda elimizde kalan parayı Kilis'e gönderip, kamulaştırma işlemini yapacağız" dedi.

TRAVMA MERKEZİ
İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu da Suriye'de olayların çıktığı günden beri meselenin siyasi ve insani boyutuyla çok yakından ilgilendiklerini kaydetti. İhsanoğlu, "Türkiye'de, Suriyeliler için yapılan yardımları görünce biz yardımları Ürdün ve Lübnan'a kaydırdık. Türkiye'de sayı ve ihtiyaç arttıkça bazı gereksinimler de belirdi. Kilis'e bir travma merkezi kurmayı uygun gördük. Bu merkezin açılışını yapmaya geldik" şeklinde konuştu.

EL ELE YÜRÜDÜLER
Bakan Fatma Şahin ile İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Suriyelilerin barındığı Kilis'teki konteyner kenti de ziyaret etti. Şahin ve İhsanoğlu'nu, Suriyeli iki çocuk karşıladı. Çocuklarla bir süre sohbet eden Şahin ve İhsanoğlu, ellerinden tutarak geziye devam etti. Suriyeli öğrenciler İstiklal Marşı'nı okudu, bir çocuk da Karadeniz yöresine ait 'Divane aşık gibi' isimli türküyü söyledi. Sosyal tesiste eğitim alan kursiyerlerle de sohbet eden Şahin'e, Suriyeli kadınlar işledikleri bir şal ve ay-yıldız armalı yastık hediye etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zarar görmemeleri insanlık görevimiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN