Defne adeta define gibi

Giriş Tarihi: 27.11.2013

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Müdürü Gökhan Şener, dünya defne üretiminin yüzde 95'inin Türkiye'de, bunun yüzde 60'ının Mersin'de gerçekleştirildiğini söyledi

Bitki çeşitliliği açısından dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alan Türkiye'de, orman dışı ürünler önemli bir gelir kapısı oluşturuyor. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü yerlerde doğal yollarla yetişen, sabun, yağ, baharat ve kozmetik sanayisi açısından önemli bir bitki olan defne ağaçları, orman köylüsünün ek kazanç kaynağı olmasının yanı sıra ülke ekonomisinin de önemli ihracat kalemleri arasında yer alıyor. Defne yaprağının Türkiye'nin 'yeşil altını' olduğunu söyleyen Mersin Orman Bölge Müdürlüğü Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Müdürü Gökhan Şener, dünya defne üretiminin yüzde 95'inin Türkiye'de yapıldığını, Mersin'in ise bu üretimin yüzde 60'ını karşıladığını belirtti.

HAM OLARAK SATILIYOR

Defnenin gıda, kozmetik ve kimya başta olmak üzere farklı sektörlerde kullanıldığını bu nedenle ABD ve Avrupa ülkelerine her yıl 10 bin ton dolayında kurutulmuş defne yaprağı ihraç edildiği bilgisini veren Şener, bu ihracattan yaklaşık 20-22 milyon dolar kazanç sağlandığını kaydetti. Ülke ekonomisinin önemli ihracat kalemlerinden olan defnenin ham ihraç edildiğine dikkat çeken Şener, ihraç edilen ülkeler tarafından defne yaprağının işlenerek sabun, yağ, baharat ve kozmetik ürünlerine dönüştürüldüğünü kaydetti. Bu ürünlerin dünya defne ihtiyacının büyük kısmını karşılayan Türkiye'ye yüksek fiyatlarla işlenmiş olarak geri satıldığını vurgulayan Şener, "Defineyi bulmuşuz ama işleyemiyoruz. Defnenin işlenmesine yönelik tesisler kurulur ise defne gerçek değerini bulur" dedi.

SERVET YATIYOR
Mersin'de defne envanteri çalışmalarının Tarsus, Silifke, Mersin ve Erdemli Orman İşletme Müdürlüklerine bağlı 11 Orman İşletme Şefliğinde tamamlandığı bilgisini de veren Şener, yaklaşık 50 bin hektar orman alanı taranarak 23 bin hektar defne sahasının tespit edildiğini belirtti. Şener, tespit edilen bu sahalarda başta otlatma baskısı olmak üzere sosyal sorunların ortadan kalkması ve korumanın tam olarak yapılması durumunda yararlanabilinecek yaklaşık 42 bin ton defne servetinin bulunduğunu söyledi. Kentten geçen yıl 150 bin ton civarında defne elde edildiğinin de bilgisini veren Şener, bu üretimi 2013 yılında 500 bin tona çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Defne adeta define gibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN