Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YDÜ'lü Şanlıdağ Hoca obezite aşısını buldu

KKTC Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ ve ekibi, 5 yıllık araştırma sonucu obeziteye karşı aşı geliştirdi

Giriş Tarihi: 28.11.2013
Yakın Doğu Üniversitesi'nden (YDÜ) yapılan açıklamaya göre Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ ve ekibi, 5 yıllık araştırmalarının ardından obezite için aşı geliştirdi. Prof. Dr. Şanlıdağ, buldukları aşının dünyada bir ilk olduğunu ve global bir sorun olan obezite ile mücadelede alternatif bir tedavi seçeneği olabileceğini söyledi.

BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ ALDI

Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, ekibi ile üniversitedeki çalışmalarda "Adenovirüs" türünün obeziteye yol açtığını belirledi. Bu virüsten yola çıkan ekip obeziteye neden olan Adeno 36 virüslerine karşı hazırlanan aşıları, deney hayvanları üzerinde uygulamaya başladı. Sonuç olarak araştırmacıların hazırladıkları aşının obeziteyi önlemede olumlu sonuç verdiği sonucuna varıldı. Araştırma 9-13 Kasım 2013 tarihleri arasında yapılan 2'nci Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi'nde bilim adamları tarafından birincilik ödülüne layık görüldü.

ÇALIŞMA 2009'DA BAŞLADI
Obeziteye yol açan çeşitli faktörlerin bulunduğunu belirten Pof. Dr. Tamer Şanlıdağ, şöyle konuştu: "Obezitenin sebepleri genetik, çevresel, beslenme alışkanlıkları gibi faktörlerdir. 2000'li yılların ortalarında bazı mikropların obeziteyle ilişkisi olduğuna dair çalışmalar dünyada ortaya çıkmıştır. Biz konuyla ilgili olarak yaklaşık 5 yıldır çalışıyoruz. Adenovirüslerin obezite ile ilişkili olduğuna dair 2009 yılında başlattığımız iki araştırmamız var. Bir tanesi hücre içerisinde virüsün yağ biriktirdiğine bir diğeri ise çocuk obezitesinde adenovirüslerin rollerinin olduğuna dairdi."

VİRÜS YAĞ BİRİKTİRİYOR
2013 yılında Adeno 36 virüsünün obezite ile ilişkili olduğunun, birçok araştırmayla kanıtlandığını kaydeden Prof. Dr. Şanlıdağ, "Ancak çaresi konusundaki araştırmayı ilk kez biz gerçekleştirdik. Adeno 36'nın sıçanlarda yağ biriktirdiğini kanıtladık. Bu yağ birikiminin aşılanmayla engellendiğini gözlemledik. Dünyada ilk kez aşı ile mikroplara bağlı obezitenin engellenebileceğini göstermiş olduk" diye konuştu. Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ'ın asistanlarından Ayşe Arıkan ise önümüzde hafta Kan Merkezi ve Transfüzyon Derneği'nin kongresinde hepatit B'yle ilgili bu projenin sözel sunumunun yapılacağını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YDÜ'lü Şanlıdağ Hoca obezite aşısını buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN