Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çukurova tuzaktan 4 sektörle kurtulur

TÜRKONFED'in orta gelir tuzağıyla ilgili raporunda, Çukurova'nın çıkış formülü olarak enerji, imalat, tarım ve turizm sektörleri gösterildi

Giriş Tarihi: 1.12.2013
Geçen yıl 'Orta Gelir Tuzağı'ndan Çıkış Hangi Türkiye?' raporunu hazırlayan Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu geçtiğimiz haftalarda çalışmanın 'Tuzaktan Çıkış Stratejileri' başlıklı ikinci cildini açıkladı. Avrupa İktisatçılar Birliği'nin dünyanın en iyi 500 iktisatçısı arasında gösterdiği Yaşar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erinç Yeldan ve ekibinin hazırladığı rapor, orta gelir tuzağından çıkış için bölge bölge önerilere yer verdi. TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça, raporun sonuçlarına göre Adana ve Mersin'in tuzaktan çıkış için enerji, imalat, tarım ve turizm sektörlerinde altyapıyı güçlendirmesi gerektiğini söyledi.

NÜKLEER SANTRAL

Süleyman Onatça, rapordaki veriler incelendiğinde, Mersin'in uluslararası ticarette, Adana ve Tarsus'un ise üretimde üs olarak değerlendirilmesi gerektiğinin görüldüğünü söyledi. Mersin'de Silifke, Mut ve Gülnar'ın rüzgar enerji santralleri için uygun olduğunu belirten Süleyman Onatça, "Diğer taraftan Tarsus'ta yapılacak bölgesel havaalanı ve Mersin Akkuyu'da hazırlığı süren nükleer santral tüm bölgeye önemli katkıda bulunacaktır" dedi. Onatça, Adana ve Mersin'in kalkınma hamlesi için stratejik konumunu avantaja dönüştürmek, enerji üssü olmak, tarım ve imalat sektörlerinde rekabetçiliği yakalamak ve ar-ge yatırımlarını artırmak gerektiğini de vurguladı.

DESTEKLENMELİ

Her iki ili ayrı ayrı ele alan TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça, şöyle konuştu: "Adana önemli ihracat hacimlerini yakalayan firmalara ev sahipliği yapıyor. İhracat ürünleri çeşitliliğinde Türkiye'de 5'inci sırada yer alıyor. Son yıllardaki gelişmelerle birlikte enerji üretim ve dağıtım merkezi olma potansiyeline sahip. Mersin'de otomotiv yan sanayi, mobilya, plastik, tekstil ve hazır giyim, tarım makineleri ve gıda sanayi alanlarında kümelenmelerin desteklenmesi gerekiyor. Mersin sanayisinin yanı sıra liman avantajı sayesinde ticaret hizmetlerinde de gelişmiş bir il. Tarımdaki potansiyeli yüksek olan Mersin'de tarım ürünleri ihtisas sanayi bölgesi ile lojistik ihtisas sanayi bölgelerinin geliştirilmesi önemli."

ORTA ASYA'YA UZANIYOR
Onatça açıklamasında, bölgenin ulaşım altyapısındaki potansiyel ve yapılması gerekenlere de değindi. Liman bağlantılı şekilde demiryolu hatlarının güçlendirilmesi ihtiyacının altını çizen Onatça, "Orta Asya-Ukrayna-Samsun Limanı ile demiryolu bağlantısı sağlanması durumunda Mersin'in liman-şehir olarak bölgesindeki konumu güçlenecektir" diye konuştu. Onatça, 'Tuzaktan Çıkış Stratejileri' raporuna dayanarak Adana ve Mersin'le ilgili şu bilgileri de verdi: "2011 verilerine göre Adana'da işgücüne katılma oranı yüzde 43,7, Mersin'de yüzde 46 iken ülke ortalaması yüzde 50. Gelişmişlik göstergelerinin de ortaya koyduğu sosyal sorunlar, fiziksel altyapı ve sosyal donatı eksikliği, gecekondulaşma ve gettolaşma, kadınların sosyo-kültürel durumları, kent ve çalışan yoksulluğu gibi problemleri de beraberinde getiriyor."

ORTA GELİR TUZAĞI
Son yıllarda gündeme gelen bu kavram, kişi başı geliri ABD'nin yüzde 20'si düzeyi, yani 10 bin dolar seviyesinde çakılı kalan ülkelerin durumunu anlatıyor. İktisatçılar, orta gelir tuzağında kalmanın nedenleri arasında ilk sıralara düşük katma değerli üretim ve ar-ge yetersizliğini koyuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çukurova tuzaktan 4 sektörle kurtulur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN