Karakaya 'akıllı şehir' olmayı anlattı

Giriş Tarihi: 3.12.2013
SAMPAŞ İcra Kurulu Başkanı Şekip Karakaya, kentlerin sorunlarından kurtulma, dönüşme ve gelişme modelini, "Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi"nde anlattı. Karakaya, Türkiye ve dünyaya; bir kentin nasıl daha yaşanılır, zengin ve modern hale getirileceğine dair izlenmesi gereken yolu gösterdi. Karakaya, 6306 Sayılı yeni kanunun, kentsel dönüşüm için yarattığı çok önemli fırsattan bahsetti.

RONTGENİ ÇEKİLECEK
"Akıllı Şehirler" konusunun güç geçtikçe öneminin arttığına dikkat çeken Karakaya, "Bu anlamda şehirlerde yaşam kalitesini belli bir seviyede tutabilmek için 'akıllanmak' gerekiyor. Bugün Türkiye, akıllı kent sistemleri için geliştirdiği uygulamalarla Avrupa ülkelerinin önünde yer alıyor. Bir kenti yönetmek için öncelikle o kenti tanımak gerek. Akıllanma iradesini oluşturabilmek için SAMPAŞ olarak işe önce kentleri envanterize ederek başladık. Böylece kentlerin röntgenini çekerek analiz etmiş olacağız" dedi.

600 MİLYAR DOLARLIK BÜTÇE
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın uygulamaya koyduğu 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu'yla birlikte tüm kentler bir rehabilitasyon sürecinin başladığını vurgulayan Şekip Karakaya, "Bu süreç bize başka İstanbullar yaratmamız ve kentleri akıllandırmamız gerektiğini gösterdi. Kentsel dönüşüme 20 yılda ayrılması planlanan 600 milyar dolarlık bütçe, kentlerin akıllandırılması kavramının önemini ortaya koyan bir rakam" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karakaya 'akıllı şehir' olmayı anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN