Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaşam enerjisiyle doktorları yanılttı

Giriş Tarihi: 4.12.2013

Mersin'de hastalığı nedeniyle doktorların '15 yaşına kadar ancak yaşar' dediği Senem Toklucu, bugün mücadeleyle dolu 30 yılı geride bıraktı

Mersin'de anne-baba hücre uyuşmazlığından dolayı kas gevşekliğine bağlı görülen spinal muskuler atrofi (SMA) hastalığının ileri seviyesi olarak bilinen ve doğuştan başlayan Werdnig Hoffmann vakasına yakalanan 30 yaşındaki Senem Toklucu yaşam mücadelesini SABAH Güney'e anlattı. Henüz 4 yaşındayken doktorların kendisi için "15 yıl yaşına kadar yaşar" dediğini söyleyen Senem Toklucu, şimdi rock sanatçısı Haluk Levent'in hediye ettiği akülü araçla hayatın tadını çıkarıyor.

HAYATA SARILDI
Sağlıklı bir bebek olarak dünyaya geldiğini anlatan Toklucu, 1 yaşında yürümeye başladığını fakat 2 yaşından sonra yürümesinde gerileme görüldüğünü ve hastalığının teşhisinin 4 yaşında konulduğunu söyledi. Hastalığının kesin tedavisinin bulunmadığını belirten Toklucu, moralini yüksek tutup yaşama sımsıkı sarıldığını dile getirdi. Yaşı ilerledikçe şikayetlerinin arttığını ve hastalığını daha fazla hissetmeye başladığını kaydeden Toklucu, zorluklarla baş etmeyi öğrendiğini ifade etti. Hastalığı yüzünden çocukluğunu yaşayamadığını anlatan Toklucu, "Hep sokakta ip atlayan, körebe, yakartop oynayan yaşıtlarımı izledim. Onları izleyerek mutlu olmaya çalıştım" dedi.

HALUK LEVENT HAYRANI

Hastalığından dolayı gün geçtikçe gücünü kaybettiğini belirten Toklucu, "Kendi başıma dönemiyor, oturamıyorum. Hepsini annemin yardımıyla yapıyorum. İleri seviyede de solunum güçlüğü çekiyorum" dedi. Hastalığına rağmen sosyal yaşantısının hayli hareketli olduğunu anlatan Toklucu, insanların isteyince her şeyi başarabileceğine inandığını söyledi. Bu yüzden hastalığının sosyal yaşantısına engel olmasına izin vermediğini dile getiren Toklucu, "Her gün en az 50 sayfa kitap okurum. Annemin yardımıyla olsa da sık sık sinemaya giderim. En önemlisi de Haluk Levent konserlerini takip ederim. Onun konserlerini takip etmek bana büyük keyif verir" şeklinde konuştu."

PAHA BİÇİLEMEZ
Sanatçının hediye ettiği akülü arabasıyla birlikte özgürlüğüne kavuştuğunu söyleyen Toklucu "Tek başına gezmenin, koşmanın, dans etmenin ve özgürlüğün verdiği his paha biçilemez. Bu bir huzur ve ben bunu Haluk Levent'e borçluyum" dedi. Hastalığı sayesinde zorluklarla baş edebilmeyi öğrendiğini belirten Toklucu, "Hayata gülümsüyorum. Bunu başarabilenlerden biri olmanın mutluluğunu yaşıyorum" diye konuştu. Kendisiyle aynı kaderi paylaşanlara tavsiyelerde bulunan Toklucu şunları söyledi: "Kesinlikle sokağa çıkın. Otobüste, trende, yolda, sinemada size ilginç bakan gözlere inat; gülümseyin. Çünkü bizlerin onlardan farkı yok. Hayat zorluklarına rağmen yaşamaya değer."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşam enerjisiyle doktorları yanılttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN