Berdel sanıklarının kaderi yaş raporuyla belli olacak

Giriş Tarihi: 5.12.2013

Adana'da yaşı küçük 2 kız çocuğunun "Berdel" usulü evlendirilmesiyle ilgili açılan 2 ayrı davada damatların ve ailelerinin kaderini S.Y. ile Y.D.'nin yaşı belirleyecek

Adana'da akrabalar arasındaki berdel (kız değiştirme) iddiasıyla ilgili 2 ayrı mahkemede açılan "Çocuğun cinsel istismarı, hürriyetten yoksun kılma" davaların görülmesine devam edildi. Aileler ve tutuksuz damatlar evliliklerin rızaya dayalı yapıldığını ve kızların yaşlarının 15'ten büyük olduğunu öne sürdü. Adana Devlet Hastanesi'nden aldırılan raporlarda kızların olay tarihinde 15 yaşında oldukları bildirildi. İtiraz üzerine Y.D. ile S.K.'nın dosyaları yaş tespiti için İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Kızların yaşı 15'ten büyük olmaz ise şüpheliler 8 yıl ile 29 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılabilecek.

"BERDEL" İDDİASI
Yüreğir'de meydana gelen olayda, iddiaya göre 15 yaşındaki S.K. yaklaşık 1 yıl önce babası tarafından akrabası 25 yaşındaki Fikret D. ile imam nikahıyla evlendirildi. Bu evliliğe karşılık S.K.'nın ağabeyi 17 yaşındaki Murat K. de Fikret D.'nin kız kardeşi Y.D. ile aynı şekilde evlendirildi. Berdel kurbanı olan ve zorla evlendirilen kızlar soluğu karakolda aldı. Polis, damatlar ile ailelerini gözaltına aldı. İfadeleri alınan S.K.'nin annesi Türkan K., Fikret D.'nin annesi Songül D. ve babası Şükrü D. ile damatlar tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Sosyal hizmet uzmanı eşliğinde ifadeleri alınan ve öldürülebileceklerini söyleyen S.K. ve Y.D. devlet korumasına alındı.

SEVGİ EVLİLİĞİ

Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada Fikret D., S.K.'nin amcasının kızı olduğunu belirterek, "Birbirimizi seviyorduk. Ailelerimize evlenmememiz halinde kaçacağımızı söyledik. Düğün yapıp evlendik. Suç işleme kastım yoktu" dedi. Devlet koruması altında olan S.K. şikayetçi olmadı. Adana 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada da ise Murat K. ile annesi Türkan K. rızaya dayalı evlilik gerçekleştiğini, suç işleme kasıtlarının olmadığını ileri sürdü. Mağdur Y.D. de ifade değiştirerek şikayetçi olmadığını ancak damat Murat ile evlenmek istemediğini belirtti.

ADLİ TIP'A GÖNDERİLDİ
Yaşları 15'ten büyük olduğu ileri sürülen kızlar, Adana Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. Gelen raporda kızların 15 yaşında oldukları bildirildi. Avukatların itirazı üzerine Y.D. ile S.K.'ın dosyaları İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Kızların yaş 15'ten büyük olursa sanıklar ceza almayacak

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Berdel sanıklarının kaderi yaş raporuyla belli olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN