Karadeniz Akdeniz'e 2015'te kavuşacak

Giriş Tarihi: 5.12.2013

Karadeniz-Akdeniz Otoyolu Projesi'nin (KAP), iki bölgeyi 2015 yılında birbirine bağlayacağı belirtildi

Ordu'yu Sivas üzerinden Hatay ve İskenderun'a bağlayacak olan Karadeniz - Akdeniz Otoyolu'nda çalışmalar hızlandı. 2004'te temeli atılan yolun toplam uzunluğu 600 kilometre olacak. Ordu sınırları içindeki uzunluğu 88 kilometre olan yolun 13 kilometrelik bölünmüş yol kısmı tamamlandı. Proje bünyesinde toplam 11 bin 977 metre uzunluğunda 22 tünel bulunuyor. Ordu sınırları içindeki çalışmalar 315 milyon TL'yi bulacak.

GENİŞ KATILIMLI TOPLANTI

Karadeniz-Akdeniz Projesi'nin değerlendirme toplantısı Ordu ve Sivas ticaret ve sanayi odalarının iş birliği ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Habip Soluk'un katılımıyla Ordu TESK Otel'de düzenlendi. Toplantıya Ordu Valisi Kenan Çiftçi, AK Parti Ordu Milletvekili Fatih Han Ünal, Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun, Ordu TSO Başkanı Servet Şahin, Sivas TSO Başkanı Osman Yıldırım, Kayseri TSO Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, İskenderun TSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Meclis Başkanı Ufuk Ünal, belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

ZOR BİR COĞRAFYA

Açılış konuşmasını yapan Ordu TSO Başkanı Servet Şahin, Karadeniz'i Akdeniz'e bağlayacak Sultan Abdulaziz döneminde gündeme gelen yaklaşık 660 kilometrelik yolun Mesudiye-Ordu istikametindeki çalışmaların başladığını söyledi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Habip Soluk da yolun büyük bir kısmının 2014 yılında hizmete girmiş olacağını açıkladı. Soluk, "Bölge zor bir coğrafya. Bu coğrafya adına kesin bir söz vermek bir bürokrat olarak biraz cesaret ister. Ama 2015 yılı içerisinde bu yol Karadeniz ile Akdeniz'i kucaklaştıracaktır" dedi.

40'DAN FAZLA İLE KATKISI OLACAK
Kayseri hakkında katılımcılara bilgiler veren Kayseri Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz da, Kayseri'nin ticari alt yapısının zenginliğine dikkat çekti. Kayseri'nin Ordu'ya Ordu'nun da Kayseri'ye değer katacağını vurgulayan Başkan Hiçyılmaz, "Kayseri gelişmişlik düzeyinde 13. sırada yer alır. Cari açığa olumsuz etkisi olmayan bir kenttir. Bugün Ordu'nun 40'tan fazla ile katkısı olacak Karadeniz-Akdeniz bölünmüş çevre yolunu sahiplenmesi çok normaldir" dedi.

RUSYA'YA SEVKIYAT
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Karadeniz-Akdeniz yolu projesi ile daha çok büyüyeceklerini belirterek, "İskenderun'da ön plana çıkan sektörler demir-çelik fabrikaları ve lojistik sektördür. Bunlara ek olarak tarım ve su ürünleri konusunda Türkiye'de önemli bir konuma sahibiz. Bu proje ile daha da büyüyeceğiz. Bu proje bittiğinde Orduİskenderun Otoyolu güzergâhı çok kazançlı bir seçenek olarak görülecektir. Örneğin İskenderun'dan Rusya'ya ve Ukrayna'ya ihracat edilecek narenciye sevkiyatı daha ucuz ve kolay olacaktır. Bu proje illerimizin ihracatına büyük katkı yapacaktır" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karadeniz Akdeniz'e 2015'te kavuşacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN