CHP Büyükşehir adaylığı kavgası

CHP Adana İl örgütünde, Aytaç Durak ve Zihni Aldırmaz isimlerinin 'Büyükşehir Adaylığı' için geçmesinden kaynaklanan gerginlik sürüyor

Giriş Tarihi: 8.12.2013
Mart 2014'te yapılacak yerel seçimler öncesi CHP Adana İl örgütünde kaynayan kazanlar soğumuyor. Partideki gerilimin nedeni, şu an hakkında başlatılan soruşturma ve davaları devam eden, geçmişte ANAP, DYP, AK Parti ve MHP'li olan Aytaç Durak ile ANAP, AK Parti ve MHP'de siyaset yapan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'ın isimlerinin adaylık için geçmesi. CHP'nin Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı ile ilgili kulislerde her iki ismin önemli yer bulması, parti yöneticileri ile tabanın büyük tepkisine yol açıyor.

CİDDİ RAHATSIZLIK
İddialara göre Aytaç Durak, CHP'nin Adana Büyükşehir Adayı olabilmek için yoğun bir çaba gösteriyor. Yanına cemaat mensuplarını aldığı iddia edilen Durak'ın bütün gücüyle aday olmak için çalıştığı, sonuca ulaşması olasılığının da hiç küçümsenmemesi gerektiği öne sürülüyor. Durak ismi partide ciddi rahatsızlık yarattı. CHP'nin seçimlere sancılı hazırlanmasına neden olan bir başka iddia ise Zihni Aldırmaz'ın aday gösterileceği yönünde. Aytaç Durak'ın görevden alınmasının ardından Büyükşehir Belediye Başkan Vekilliği'ne seçilen ve bir süre sonra partisi MHP'den istifa eden Aldırmaz'ın, CHP'nin adayı olma yönünde gayret ettiği ddiaları da sert tepki görüyor.

ONURSUZLUK YAPMAM

Kent gündemini meşgul eden konuların en başında gelen bu olayı SABAH Güney için değerlendiren CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş, özellikle Aytaç Durak isminin büyükşehir adaylığı için konuşulmasına sert tepki gösterdi. Şu anda Durak'ın CHP'nin adayı olacağı yönünde bir gelişme bulunmadığını, bunun çok düşük bir ihtimal olduğunu belirten ve dedikoduları "Üfürme haber, asparagas" diye nitelendiren Özgümüş, diğer yandan böyle bir şey gerçekleşirse istifa edeceğini tekrarladı. Özgümüş, "Ben sözümden dönmem, onurlu bir insanım. 15-20 yıl mücadele ettiğim insanla aynı partide, aynı seçim çalışması yapma onursuzluğunu göstermem" dedi.

CHP'LİLER SANDIĞA GİTMEZ

Durak'ın CHP'den aday olmak için gösterdiği çabayı "Her taraftan saldırdığını biliyorum. Cemaate yakın bazı isimleri de yanına almış. Gece gündüz uğraşıyor" sözleriyle değerlendiren Özgümüş, şöyle devam etti: "Durak ismine partiden büyük tepki var. Bazı partililer 'O aday gösterilirse istifa ederim, seçimde partimin aleyhine çalışırım' diyor. Durak aday gösterilirse en fazla 2-3 bin oy getirir ama 70-80 bin CHP'li de sandığa gitmez. Bu da diğer partilerin ekmeğine yağ sürer. Umarım CHP, Durak'ı aday göstermek gibi bir hata yapmaz. Sadece Büyükşehir değil, Çukurova ve Seyhan da kaybedilir."

ABD İDDİALARI ASILSIZ
CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş, Zihni Aldırmaz'ın isminin Adana'da konuşulmasına rağmen Genel Merkez'de gündemde bile olmadığını söyledi. Aldırmaz'ın aday gösterilme ihtimalinin bulunmadığını kaydeden Özgümüş, "Kılıçdaroğlu'da ABD gezisinde cemaatin önde gelenleri Aldırmaz'ın aday gösterilmesi için telkinde bulundu" iddialarıyla ilgili olarak da "Üfürme haber" ifadesini kullandı. Özgümüş, Aldırmaz isminin de CHP'de çok büyük rahatsızlık yarattığını, birçok partilinin "MHP'nin ekmeğine yağ sürüyorsunuz, tabanı o tarafa gider" dediğini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP Büyükşehir adaylığı kavgası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN