Ercan Atalay: Büyük takım küçük takım

Giriş Tarihi: 11.12.2013

Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor'un Ziraat Türkiye Kupası'ndan elenmesi, Galatasaray'ın son dakikada penaltı atışlarıyla kupaya devam etmesi bir rastlantı olmasa gerek.
Futbol, kuralları herkes tarafından bilinen basit bir spordur. PTT 1. Lig'de profesyonel bir takımda oynayan futbolcular topa vurmasını bilen, belirli bir alt yapısı olan sporculardır. Büyük takım sporcuları, kendilerince küçük takım olarak görülen takımlarla olan maçlarına motive olamamaktadır.
Oyuncuları küçümsemek, nasıl olsa yeneriz havasına girmek karşı takımı daha da motive etmektedir.
Motivasyon bir olayı isteme arzusudur.
Sporcularda iç motivasyon çok önemlidir.
Kendini ispat etme, iyi oyuncu olduğunu gösterme arzusu sporcuyu motive etmektedir.
Her takım oyuncuları farklı şekilde maçlara hazırlanır. Kimisi çok para kazanmak, geleceğini garanti altına almak için motive olur, kimileri ise toplumda iyi bir statüye sahip olmak için motive olur. Hor görülmeye, yok sayılmaya isyan için de sporcu motive olabilir.
Futbolda kendine güven, pozitif davranışlara kendimize ve futbol yeteneklerimize güvenmemiz anlamına gelir. Futbolcu kendine güvenmeli ve kendini önemli hissetmelidir.
Kendimizle kuracağımız iyi bir iletişim başkalarıyla iletişimimizi iyileştirip geliştirir. Çünkü iç motivasyonun ön koşulu kendine inanmak ve güvenmektir. Futbolcuların, özellikle büyük takımlarda duygusal ve maddi tatmin karşısında doğru yönlendirilmezse şımarabilecekleri ve başarısızlıkların geleceği unutulmamalıdır.
Bu açıklamalardan anlaşılacağı üzere, sakatlık veya buna benzer olağan dışı bir durum yoksa futbol takımlarının bir hafta çok iyi, bir hafta çok kötü olmalarını sporcunun kalitesine değil, maça zihinsel olarak iyi hazırlanmadığına bağlıdır.
Adana takımlarındaki istikrarsız neticeleri bu açıdan değerlendirmek gerekir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ercan Atalay: Büyük takım küçük takım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN