Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kusma ve ishal hızla artıyor

Son bir aydır Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Acil Kliniği'ne başvuru yapan hastaların üçte birini ishal ve kusma vakaları oluşturuyor

Giriş Tarihi: 13.12.2013
Adana ve bölgesinde özellikle çocuklarda ishal ve kusma vakalarında önemli oranda artış olduğu belirtildi. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Acil Bilim Dalı Uz. Dr. Tuğçe Çelik ve Uz. Dr. Sinem Sarı Gökay, Çocuk Acil Kliniği'ne başvuru yapan hastaların üçte birini ishal ve kusma vakalarının oluşturduğunu söyledi. Dr. Çelik ve Dr. Gökay, tüm dünyada yaygın olarak görülen enfeksiyon hastalıklarının başında akut ishalin geldiğini, her yıl ortalama 1,7 milyar ishal vakası görüldüğünü ve 5 yaşın altında ortalama 600 bin çocuğun ishal nedeniyle öldüğünü belirtti. Hastalığın 24 saat içinde 3'ten fazla ya da anne sütü ile beslenen bebeklerde her zamankinden daha sık ve daha sulu dışkılama ishal olarak tanımlandığını dile getiren Dr. Gökay ve Dr. Çelik, ishalle birlikte çocuklarda bulantı, kusma, karın ağrısı ve ateş görülebildiğini altını çizdi. Uzmanlar, çocuk 1 yaşın altındaysa, çok fazla sayıda ve miktarda dışkılıyorsa, yeterli sıvı alımı yoksa ve çocuğun su kaybı belirtileri varsa, sıvı ve besin alımını engelleyen tekrarlayan kusmaları varsa, dışkıda kan görüldüyse, idrar çıkışının belirgin azalması gibi durumlarda ve ishal süresi 2 haftayı aştıysa sağlık kuruluşlarına başvurulması gerektiğini söyledi.

ALINACAK ÖNLEMLER
Dr. Çelik ve Dr. Gökay, ishale karşı alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı: Çocukların beslenmesinde ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenme, anne sütü almayan bebeklerde mamanın biberonla değil kaşık ile verilmesi, beklemiş-bayat yiyecek verilmemesi, sebze ve meyvelerin yenilmeden önce temiz su ile yıkanması, içme suyunun temiz olması, tuvalet temizliği, hem çocuğu besleyen kişinin hem de çocuğun el temizliğine dikkat edilmesi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kusma ve ishal hızla artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN