Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriye'de öldü cenazesi gelmedi

Üç yıl önce mal almak için Suriye'ye giden ve cezaevine giren Adanalı 3 kardeşten Emin Aydın veremden öldü. Anne oğlunun cenazesinin gelmesini istiyor

Diş malzemesi almak için 3 yıl önce Adana'dan Suriye'nin Halep kentine giden Diş Teknisyeni üç kardeş Hasan (31), Emin (23) ve Ramazan Aydın (21) bir kavgaya karışınca tutuklandı. Cezaevinde verem olan Emin Aydın, 8 Aralık 20013 günü can verdi. Suriyeli yetkililer cenazeyi göndermediği gibi aileye bilgi de vermedi. Diğer iki oğlu Hasan ve Ramazan'dan haber alamayan anne Hatice Aydın, "3 oğlumdan biri öldü. Diğerleri ne oldu bilmiyorum. Ölen oğlumun cenazesini alamadık. Kime gideceğiz bilmiyorum. Ne olur bize yardım edin. Oğluma kavuşayım" diye dert yandı. Üç yıl önce diş malzemesi almak için gittikleri Halep'te bir dükkandan 8 bin dolarlık malzeme alan Aydın kardeşler, parayı ödemelerine rağmen satıcı malı vermeyince kavga ettiler. Suriye polisi üç kardeşi gözaltına aldı ve tutukladı. Bu olaydan bir ay sonra karışıklık başladı. Aydın kardeşlerin Adana'da oturan ailesi çocuklarını kurtarmak için girişimlerde bulundu ama başarılı olamadı. İç savaş iyiden iyiye kızışınca cezaevindeki koşullar kötüleşti. Ailelerine zorlukla arayabilen üç kardeş, çoğu zaman aç kaldıklarını, Emin'in hasta olduğunu ancak tedavi edilemediğini söyledi.

Bize yardım edin
Cezaevinde can veren Emin Aydın'ın cenazesini devlet tarafından alındı. Hasan ve Ramazan Aydın kardeşler ise bir yolunu bulup Adana'ya durumu bildirdi. Aydın ailesi cenazeyi almak için çabaladı ama hiçbir gelişme kaydedemedi. Oğlunun resmine bakarak gözyaşı döken anne Hatice Aydın, "Üç yıldır çocuklarıma hasret yaşıyorum. Bir oğlumu kaybettim. Diğer ikisinin akıbeti meçhul. Cenazemiz gelmedi. Ne olur bize yardım edin. Bitsin bu acımız" dedi. Hasan Aydın'ın gözü yaşlı eşşi Aynur Aydın da kızı Esma'ya sarılarak, kocasının hasretinden gözyaşı döküyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye'de öldü cenazesi gelmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN